Search
US Dollar
EN
Back to all

آموزش ایچیموکو

آموزش ایچیموکو

با ما در ارگ تجارت همراه باشید تا به آموزش اندیکاتور ایچیموکو بپردازیم:


به‌کمک اندیکاتور Ichimoku Kinko Hyo که به اختصار با نام چارت ایچیموکو شناخته می‌شود، می‌توانید معاملات با احتمال موفقیت بالا را در فارکس بشناسید. نام دیگر آن، نمودار تعادلی است. این مفهوم به تازگی برای تحلیل تکنیکال معاملات فارکس ارائه شده است؛ اما در همین مدت کوتاه موفق شده جایگاه ویژه‌ای بین تریدرهای تازه‌کار و حرفه‌ای پیدا کند. هر چند اندیکاتور ایچیموکو بیشتر برای معاملات آتی (فیوچرز) مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه داده‌های زیادی در محاسبات این اندیکاتور تجزیه و تحلیل می‌شوند، نتایج به دست آمده از آن در ارتباط با پیش‌بینی قیمت دارایی‌ها قابل اعتماد است. 


ایچیموکو، سه اندیکاتور را با یکدیگر ترکیب می‌کند. به همین دلیل معامله‌گر با استفاده از سیگنال‌های آن می‌توانید تصمیماتی هوشمندانه و مطمئن اتخاذ کند. در این مطلب بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توانید از اندیکاتور ایچیموکو برای تدوین استراتژی معاملاتی خود استفاده کنید. 


نکات کلیدی


به‌کمک ایچیموکو می‌توان معاملات با احتمال موفقیت بالاتر را در بازار فارکس شناسایی کرد. 
تنکانسن (Tenkan Sen) و کیجونسن (Kijun Sen) خطوط میانگین متحرک هستند که برای تعیین تغییر روندها و نقاط ورود به معامله استفاده می‌شوند. 
ابر (cloud) ایچیموکو تصویری از عملکرد قیمت دارایی در شرایط فعلی و گذشته ارائه می‌کند. 
چیکو اسپن (Chikou Span) روی روندهای مسلط بر قیمت فعلی در نمودار تمرکز می‌کند تا احساسات حاکم در بازار را به نمایش بگذارد. 


معرفی اندیکاتور ایچیموکو 


قبل از آنکه شما به‌عنوان معامله‌گر بتوانید ایچیموکو را روی نمودار قیمت پیاده کنید، باید درک درستی از اجزای تشکیل‌دهنده آن داشته باشید. پس با این آموزش همراه باشید، ایچیموکو در سال 1968 ابداع شد. برای معرفی آن روشی کاملا متفاوت در مقایسه با سایر اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال طی شد. به‌عبارت دیگر بسیاری از اندیکاتورها معمولا توسط متخصصات آمار و ریاضی‌دانان معرفی شده‌اند؛ اما ایچیموکو را یک روزنامه‌نگار ژاپنی در توکیو به نام گویچی هوسودا (Goichi Hosoda) ابداع کرد. البته او در این مسیر تنها نبود و برای انجام محاسبات فنی چند نفر او را همراهی می‌کردند. 
خیلی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری ژاپنی از ایچیموکو برای تحلیل جفت ارزهای معاملاتی در فارکس استفاده میکنند. ایچیموکو داده‌های فراوانی را در نمودار قیمت مورد ارزیابی قرار می‌دهد و به این ترتیب نتایج قابل اعتنایی از ان حاصل می‌شود. خیلی از تحلیل‌گران از شلوغ شدن نمودار قیمت با ترسیم خطوط گوناگون هراسان هستند. به کمک ایچیموکو می‌توان خیلی راحت اندیکاتورها قابل اعتماد را حفظ کرد و مابقی خطوط را کنار گذاشت. 


ایچیموکو از 4 جزء اصلی تشکیل می‌شود. کنار هم قرار گرفتن این اجزاء، معامله‌گر را به درک درستی از آنچه در نمودار قیمت دارایی‌های بازار فارکس رخ می‌دهد، می‌رساند. در این قسمت به معرفی هر یک از اجزای اندیکاتور ایچیموکو می‌پردازیم؛ البته با ذکر این توضیح که دو جزء اول اهمیت به مراتب بالاتری دارند. 


1.  تنکانسن (Tenkan Sen)
تنکانسن به‌نوعی خط میانگین متحرک به‌حساب می‌آید. برای محاسبه تنکانسن از رابطه ریاضی ساده‌ای استفاده می‌شود. شما باید 9 دوره زمانی را در نظر بگیرید. سپس بیشترین و کمترین قیمت را در این بازه مشخص کنید. با محاسبه میانگین این دو عدد، مقدار دقیق تنکانسن به‌دست می‌آید. از به هم متصل کردن داده‌های تنکانسن یک خط به دست می‌آید. 
2. کیجونسن (Kijun Sen)
کیجونسن نیز نوعی میانگین متحرک است که با حذف نوسانات قیمت به دنبال ارائه تصویری دقیق از روند قیمت روی نمودار است. محاسبه کیجونسن نیز تقریبا شبیه به تنکانسن است. با این تفاوت که به‌جای 9 دوره زمانی باید 26 دوره زمانی را مبنای محاسبات قرار دهید. از به هم متصل کردن داده‌های کیجونسن نیز یک خط به‌دست می‌آید. 
تقاطع دو خط کیجونسن و تنکانسن روی نمودار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به‌عنوان مثال تصویر زیر را در نظر بگیرید. خط زرد رنگ نشان‌دهنده تنکانسن و خط نارنجی رنگ نیز نشان‌دهنده کیجونسن است. در میان تصویر خط زرد با نارنجی برخورد کرده و به زیر آن رفته است. این موضوع نشان می‌دهد که میانگین قیمت در کوتاه‌مدت نسبت به بلند‌مدت حالت نزولی به خود گرفته است. بنابراین سیگنال قوی مبنی بر کاهش قیمت و شکل‌گیری روند نزولی صادر می‌شود که در نمودار نیز به وضوح قابل مشاهده است.

3. ابر ایچیموکو (Cloud) 
در ادامه باید به معرفی مهم‌ترین جزء این اندیکاتور یعنی ابر ایچیموکو بپردازیم. این جزء عملکرد قیمت را در شرایط کنونی و گذشته به نمایش می‌گذارد. عملکرد این خط تقریبا شبیه به مفاهیم حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال است. در همین راستا دو جزء تشکیل دهنده ابر ایچیموکو عبارت‌اند از: 
سنکو اسپن A (Senkou Span A)
خط سنکو اسپن A از محاسبه میانگین کیجونسن و تنکانسن به دست می‌آید. نکته مهم در خصوص این خط آن است که پس از محاسبه میانگین کیجونسن و تنکانسن، برای ترسیم خط سنکو اسپن A روی نمودار، آن را 26 کندل جلوتر می‌اندازند. هر کندل را می‌توانید معادل یک دوره زمانی در نظر بگیرید. 
سنکو اسپن B (Senkou Span B) 
برای محاسبه سنکو اسپن B باید 52 دوره زمانی را در نظر بگیرید. سپس میانگین بیشترین و کمترین قیمت در این بازه را محاسبه کنید. به این ترتیب خط سنکو اسپن B به دست می‌آید. هنگام پیاده کردن این خط روی نمودار، آن را معادل 26 کندل جلوتر می‌اندازند. 
با ترسیم دو خط سنکو اسپن A و B روی نمودار قیمت، محدوده‌ای بین آن‌ها ایجاد می‌شود. این محدود را به عنوان ابر ایچیموکو می‌شناسند. ماهیت عملکرد این ابر قیمت، تقریبا شبیه به خطوط حمایت و مقاومت است. به این ترتیب شما می‌توانید تصویری دقیق از محدوده نوسان قیمت رویی نمودار در اختیار داشته باشید. برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر نگاه کنید. 
در این تصویر نمودار قیمت جفت ارز معاملاتی USD/CAD به نمایش در می‌آید. دو خط اسپن A و B روی نمودار قیمت ترسیم شده‌اند. همان طور که مشاهده می‌کنید حمایت 1.1522 دلاری توسط نمودار قیمت شکسته می‌شود و نمودار وارد ابر ایچیموکو می‌شود. در این شرایط معمولا حجم معاملات در بازار کاهش پیدا می‌کند؛ چرا که معامله‌گران منتظر می‌مانند تا از باقی ماندن نمودار در محدوده ابر ایچیموکو اطمینان حاصل کنند.

 

4. چیکو اسپن (Chikou Span) 
آخرین جزء اندیکاتور ایچیموکو، چیکو اسپن است. چیکو اسپن برای بررسی احساسات حاکم در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. چیکو اسپن فرمول محاسبه خاصی ندارد. در واقع این خط همان نمودار قیمت دارایی‌هاست که در زمان ترسیم 26 کندل عقب‌تر انداخته می‌شود. به این ترتیب این خط روند غالب حاکم بر تغییرات قیمت نمودار را به خوبی نشان می‌دهد. به تصویر زیر نگاه کنید. تفسیر آنچه رخ می‌دهد خیلی آسان است. فروشندگان در بازار دست برتر را دارند. به همین دلیل دامنه حرکت چیکو پایین‌تر از نمودار قیمت قرار دارد. بنابراین اگر شاهد افزایش قیمت یک جفت ارز در بازار باشیم، خط چیکو اسپن باید بالای خط قیمت قرار داشته باشد.


استفاده همزمان از تمام اجزای اندیکاتور ایچیموکو


برای داشتن استراتژی معاملاتی استفاده از اندیکاتور ایچیموکو، لازم است که تمام اجزا آن را به‌صورت همزمان بکار بگیرید. در تصویر زیر نمودار جفت ارز معاملاتی را مشاهده می‌کنیم که بین محدود 116 و 119 در نوسان است. ابر ایچیموکو به عنوان محدوده حمایت و مقاومت در آن ترسیم شده است. 
پس از آن خطوط تنکانسن و کیجونسن روی نمودار قابل مشاهده هستند. در این نمودار خط تنکانسن به زیر خط کیجونسن می‌رود که این موضوع نشان‌دهنده کاهش قیمت است. علاوه بر آن احساسات نزولی حاکم در بازار را با بررسی خط چیکو اسپن نیز می‌توان تایید کرد؛ چرا که پایین‌تر از نمودار قیمت قرار دارد. بنابراین با بررسی تمام شرایط مشخص می‌شود که روند نزولی در نمودار وجود دارد. طبیعتا در چنین موقعیتی باید به دنبال کسب سود از پوزیشن‌های شورت (Short) در معاملات فیوچرز بود. 
برای تعیین نقطه ورود معامله باید روی ابر ایچیموکو بیشتر تمرکز کنیم. در تصویر مشخص است که در محدود قیمت 114.56 دلار یک حمایت معتبر در ابر ایچیموکو شکل گرفته است. بنابراین شما می‌توانید این محدوده قیمت یا یک پله پایین‌تر از آن را برای ثبت سفارش شورت در بازار استفاده کنید.

حال باید حد سود و ضرر خود را در معامله مشخص کنید. برای تعیین حد ضرر توصیه می‌کنیم که آخرین کندل قبل از ورود به ابر ایچیموکو را پیدا کنید. بالاترین قیمتی که آن کندل ثبت کرده است را به عنوان حد ضرر معامله خود انتخاب کنید. در این مثال باید قیمت 116.65 دلار را در نظر بگیرید. برای تعیین حد سود توصیه می‌کنیم که نسبت ریسک به ریوارد را یک به دو در نظر بگیرید. برای این منظور باید فاصله قیمت بین حد ضرر و قیمت ورود به معامله را محاسبه کنید. سپس عدد حاصل را در دو ضرب کنید. نتیجه را از 114.56 کم کنید تا حد سود شما به دست بیاید. 
نکته مهمی که باید در اینجا اشاره کنیم آن است که حتما در نوسان گیری با استفاده از ایچیموکو برای تایم فریم‌های بلندمدت استفاده کنید. تجربه نشان داده است که این اندیکاتور در بازه‌های زمانی کوتاه با درصد خطای زیادی همراه است. 


مروری خلاصه بر نحوه استفاده از اندیکاتور ایچیموکو 


1. به دنبال محل تقاطع دو خط کیجونسن و تنکانسن در نمودار باشید. 
2. نزولی یا صعودی بودن روند تغییرات قیمت را با استفاده از چیکو اسپن تایید کنید. 
3. ابر ایچیموکو را در نظر بگیرید. وقتی ابر توسط نمودار شکسته می‌شود، باید برای خرید و فروش تصمیم بگیرید. 
4. با انتخاب نسبت ریسک به ریوارد منطقی، حد ضرر و سود خود را در معامله تعیین کنید. 


کلام پایانی 


اندیکاتور ایچیموکو در ابتدا کمی ترسناک به نظر می‌رسد. چرا که با اجرای آن روی نمودار، خطوط زیادی به وجود می‌آیند. اما اگر طبق اصولی که تا اینجا ذکر کردیم پیش بروید، هر یک از این خطوط، نقش فیلترهای ارزشمندی را روی نمودار قیمت ایفا می‌کنند. به این ترتیب می‌توانید معاملات با احتمالی موفقیت بالا در بازار فارکس و همینطور کریپتو مانند بیت کوین را به راحتی شناسایی کنید. ایچیموکو ابزاری کاربردی برای معامله با ریسک منطقی و سود مناسب است. 

 

Comments
Write a comment Close