Search
US Dollar
EN
Back to all

تحلیل بنیادی پروژه نکسو

با تحلیل بنیادی نکسو در ارگ تجارت با ما همراه باشید:

پروژه نکسو نخستین پلتفرم وام‌دهی با پشتیبانی ارزهای دیجیتال در دنیا است. نمونه مبتکرانه موجود در شبکه نکسو هم این قابلیت را به وجود آورده که اشخاص دارای مالکیت ۱۰۰% ارزهای دیجیتال خود باشند و هم هرزمان به شکل اضطراری به پول نقد احتیاج داشتند، با گذاشتن ارزهای دیجیتال خود به‌عنوان وثیقه و بر اساس یک معامله هوشمند می‌توانند وام گرفته و به پول نقد دسترسی داشته باشند.


تاریخچه پروژه نکسو


نکسو به‌وسیله شرکت کردیسیمو Credissimo، به‌وجود آمد که یکی از کمپانی‌های پیشرو در بخش فناوری‌های مالی با بیشتر از ۱۰ سال سابقه است که در حال ارائه خدمات به میلیون‌ها نفر در سرتاسر اروپا است.


فرآیند اتوماسیون اختصاصی


در سال ۲۰۱۰، شرکت کردیسیمو یک سیستم تائید اعتبار لحظه‌ای و اتوماتیک درون‌سازمانی عرضه نمود.

تجارت الکترونیکی و به‌کارگیری آن برای پرداخت قبوض


در سال ۲۰۱۳، با برنامه عرضه راه‌حل‌های درست برای مشتریان، کمپانی کردیسیمو محصولات مختلف خود را عرضه کرده و سرویس‌های پولی خود برای تجارت الکترونیک و پرداخت مستقیم قبض‌های متفاوت به شکل آنلاین را ارائه کرد.


عرضه عمومی نخستین


در تاریخ ۷ می ۲۰۱۴، این کمپانی با موفقیت ۲.۵ میلیون سهم را در بازار عمومی برای فروختن ارائه کرد.


ترکیب بیت کوین و ربات چت پشتیبانی


گروه کردیسیمو در سال ۲۰۱۶ یک بخش پرداخت وام به‌وسیله بیت کوین را به پلتفرم خود افزود. این شرکت نخستین شرکت وام‌دهی در جهان بود که ربات خودکاری برای پشتیبانی شبکه وام‌دهی خود عرضه کرده بود که به همین دلیل، جایزه سال در بخش نوآوری را از آن خود کرد.


جایزه فین‌تک


شرکت کردیسیمو یکی از ده کمپانی برتر در بخش کمپانی‌هایی با خدمات پولی جایگزین، جایزه فین‌تک اروپا در سال ۲۰۱۷ را گرفت و دو جایزه دیگر هم برای «نوآوری‌های پولی» و «کیفیت خدمات» را گرفت.


پروژه نکسو چگونه کار می‌کند؟


مدل فعالیت پروژه نکسو به این شکل است که وام‌هایی بر طبق ارز دیجیتال را با برنامه تحقق ارزش لحظه‌ای ارزهای دیجیتال برای اعضای آن‌ها، عرضه می‌کند. رویه این سیستم وام‌دهی راحت بوده و می‌توان آن را به شکل چندین گام شرح داد.


گام نخست


خریدار ارزهای دیجیتال خود را به کیف پول نکسو منتقل می‌کند. به‌محض اینکه تأییدهای بلاک چین در مورد گرفتن آن ارز دیجیتال انجام گرفت، نکسو به شکل اتوماتیک، میزان وامی که می‌تواند به فرستنده بدهد را محاسبه می‌کند و بلافاصله وام‌دهی را شروع می‌کند.


دومین گام


 مشتری می‌تواند به شکل لحظه‌ای وام خود را بر اساس دلار یا یورو بگیرد و وام مدنظر به شکل انتقال بانکی یا کارت‌های رایگان نکسو به دست مشتریان می‌رسد.


گام سوم


مشتریان می‌توانند اقساط وام خود را به شیوه‌های مختلفی مثل درگاه‌های بانکی، فیات یا ارزهای دیجیتال، بپردازند؛ اما به خریدارانی که اقساط وام خود را به‌وسیله توکن نکسو می‌پردازند، تخفیف‌های مخصوص بر روی میزان سود وام آن‌ها عرضه می‌شود.


چهارمین گام


 اگر قیمت ارزهای دیجیتالی که در کیف پول پروژه نکسو به‌عنوان وثیقه گذاشته‌شده از میزان مجاز سقف وامی که گرفته‌اند بالاتر باشد، مشتریان می‌توانند تمام یا قسمتی از ارزهای دیجیتال خود را هر وقت که بخواهند بگیرند و همین‌طور زمانی که همه قسط‌های وام خود را بپردازند، می‌توانند تمام ارزهای دیجیتالی که به‌عنوان وثیقه وام خود به کیف پول نکسو فرستاده بودند را بگیرند.

مهم‌ترین کاربردهای پروژه نکسو


از مهم‌ترین کاربردهای این پروژه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:


دادن وام با پشتوانه ارزهای دیجیتال


از مهم‌ترین خصوصیات دادن وام به‌وسیله پلتفرم نکسو این مسئله است که سود سالیانه‌ای که برای پرداختن وام مشخص کرده از ۸ درصد در سال آغاز می‌شود، اما میزان حداقل بازپرداختی برای آن مشخص نشده است.


ارائه خدمات متفاوت به‌وسیله کارت‌های نکسو


خصوصیت کارت‌های اعتباری نکسو به این شکل است که مقدار وامی که مشتری از پلتفرم نکسو می‌گیرد، بر طبق قیمت و ارزش بازار ارزهای دیجیتالی است که به‌عنوان تضمین در حساب نکسوی خود گذاشته است.


استفاده از کارت اعتباری نکسو برای پرداخت اقساط وام و بقیه خدمات


در هر وقتی‌که قیمت آن ارز دیجیتالی که مشتری به‌عنوان تضمین در حساب کاربری نکسوی خود گذاشته، بالا برود، اختلاف مقدار بالا رفته به‌شکل خودکار و سریع به کارت نکسوی شما واریز خواهد شد.


دادن سود بر روی سپرده‌های مبنی بر ارزهای دیجیتال دارای ثبات


از دیگر خدماتی که به‌وسیله پلتفرم نکسو قابل‌دسترسی است، قابلیت گرفتن سود به‌وسیله نگهداری ارزهای دیجیتال باثبات است. علاوه بر امکان گرفتن سود به‌وسیله نگهداری ارزهای دیجیتال دارای ثبات، شبکه نکسو این قول را هم داده که خیلی زود این سرویس را برای بیت کوین، اتریوم و ریپل نیز در دسترس قرار خواهد داد.


چالش‌ها و راهکارهای پروژه نکسو


یکی از مسائلی که همیشه در پروژه‌های این مدلی مطرح می‌شود این مسئله است که باوجود خلاقانه بودن اکوسیستم تولیدشده برای پروژه نکسو چرا این پروژه برای تحقق اهداف خود از ارزهای دیجیتال باثبات مثل بیت کوین، اتریشم و... بهره نبرده است؟
نکسو برای حل مسائل و ابهامات بدین شکل شفاف‌سازی می‌کند که به‌جای گرفتن سرمایه از منابع پولی که جدیداً به سرمایه‌گذاری بر شبکه‌های مبنی بر بلاک چین علاقه نشان داده است، نکسو پاسخ دیگری را برای گرفتن سرمایه موردنیاز برای محقق نمودن اهداف و برنامه‌های خود نیز انتخاب کرده است.
این کمپانی با برنامه بالا بردن آگاهی و حمایت برای شبکه، تصمیم دارد دارایی‌های موردنیاز خود را به‌وسیله برگزاری فروش عمومی توکن‌های خود به دست آورد. مزیت شرکت اشخاص متفاوت از سراسر دنیا به‌عنوان سرمایه‌گذار این است که اشخاص زیادی در سراسر دنیا با نوآوری‌های پروژه نکسو آشنا می‌شدند و این پروژه توانست بدین‌وسیله افزون بر سرمایه‌ مورداحتیاج خود، طرفداران زیادی را جذب کند.

از دیگر مسائل مهم که همیشه در مورد پلتفرم‌های وام‌دهی مبتنی بر ارزهای دیجیتال مطرح بوده است، ایمنی سرمایه‌هایی است که به‌عنوان تضمین وام در اختیار این شبکه‌ها قرار می‌گیرد. هرچند پلتفرم نکسو مدتی قبل با شروع شراکت خود با کمپانی BitGo اعلام کرد که اموال موجود در پلتفرم نکسو بیمه هستند و اعضای آن‌ها می‌توانند نسبت به ایمنی اموال خود مطمئن باشند.
در آخر باوجود ادعای نکسو به‌عنوان یک پلتفرم وام‌دهی برای افراد در سراسر دنیا، سرویس‌ها و خدمات آن برای تمامی کشور‌ها در دسترس نیست و ایران یکی از آن کشورها است.


برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو پروژه نکسو


یکی از برنامه‌های دارای اهمیتی که گروه نکسو برای سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ ریخته بودند، این مسئله بود که مالکیت بانک بیمه‌شده موسسه فدرال FDIC را نهایی کنند که باوجود به پایان رسیدن سه ماه اول و دوم سال ۲۰۱۹ هنوز به این وعده عمل‌نکرده‌اند.


همکاری‌ها و پذیرندگان پروژه نکسو


قراردادهای مهمی که پروژه نکسو تا امروز با بقیه شرکت‌ها و کمپانی‌ها داشته به‌قرار زیر هستند.
در آوریل ۲۰۱۸، تیم نکسو شراکت استراتژیک خود با کمپانی آنفیدو (Onfido) را برای به دست آوردن بیشترین سطح از استانداردهای انطباق و اتوماسیون، اعلام نمودند.
به خاطر همکاری نکسو با آنفیدو، فرآیند گرفتن وام آنی به‌وسیله پلتفرم نکسو آسان‌تر شد. Onfido یکی از کمپانی‌های پیشگام در بخش تائید هویت است و با کاربران جهانی خود مانند گوگل، کوین‌بیس، Revolut، HSBC، TransferWise و بسیاری دیگر همکاری دارد.
برنامه نکسو از منعقد کردن این همکاری، بالا بردن پلتفرم خود با عرضه شفافیت بیشتر و انطباق با استانداردهای شناسایی مشتری (KYC) و همین‌طور فراهم کردن قابلیت مبارزه با پول‌شویی (AML) است.
این کمپانی در آوریل ۲۰۱۸ شراکت خود با سکیوریتایز (Securitize) را هم اعلام کرد.
شراکت نکسو با سکیوریتایز و ترکیب پروتکل DS این قابلیت را فراهم می‌کند که نکسو بتواند از توکن‌هایی که به‌وسیله سکیوریتایز به وجود می‌آیند به‌عنوان تضمین در سیستم وام‌دهی خود استفاده کند و بدین‌وسیله ابزاری خیلی قوی را برای تریلیون‌ها دلار دارایی سنتی فراهم کند. نکسو در می ۲۰۱۸ شراکت خود با شرکت بیت‌گو (BitGo) برای اطمینان حاصل نمودن مشتریان نکسو از ایمنی اموالشان را اعلام کرد. شبکه ارز دیجیتال باثبات ترو‌یو‌اس‌دی (TrueUSD) در دسامبر ۲۰۱۸ به شکل رسمی گفت که پلتفرم نکسو را به‌عنوان پلتفرم وام‌دهی برای شراکت انتخاب نموده است.


رقبای اصلی پروژه نکسو


پروژه نکسو در وایت‌پیپر خود قیاسی میان پروژه خود با دو پروژه دیگری که در بخش عرضه وام با پشتوانه ارز دیجیتال عرضه‌شده‌اند و تحت عنوان رقیبی برای این پروژه به‌حساب می‌آیند مطرح نموده است.


پروژه نکسو و سالت


یکی از مهم‌ترین فرق‌هایی که میان این دو پلتفرم وجود دارد این است که میزان ارزهای دیجیتالی که شبکه نکسو از مورد پشتیبانی قرارداده و درواقع می‌توان از آن‌ها به‌عنوان تضمین برای گرفتن وام استفاده نمود، بالاتر از پلتفرم سالت است و به شکل دوره‌ای هم با برگزاری نظرسنجی در جوامع مرتبط به نکسو، ارز دیجیتالی را که از سوی کاربران با بالاترین تقاضا روبرو باشد، به این پلتفرم افزوده می‌شود.
از دیگر تفاوت‌های اساسی این دو شبکه می‌توان به این مسئله اشاره کرد که برای سپرده‌گذاری اموال و گرفتن وام در پلتفرم نکسو، حداقل میزان وام دریافتی به‌وسیله این پلتفرم ۵۰۰ دلار خواهد بود، اما در پلتفرم سالت، حداقل این میزان از ۵۰۰۰ دلار آغاز می‌شود.

اما یکی از تفاوت‌هایی که در فعالیت با دو شبکه نکسو و سالت دیده می‌شود این است که میزان سود، مقدار سپرده موردنیاز برای تضمین، میزان اقساط و. در پلتفرم سالت خیلی شفاف‌تر از نکسو معلوم شده است.
اما یکی از مسائل مشترکی که در هر دو شبکه به چشم می‌خورد این است که به‌کارگیری توکن‌های هرکدام از این شبکه‌ها یعنی توکن‌های سالت و نکسو، چه در پرداخت قسط و چه در گذاشتن به‌عنوان تضمین با موقعیت و تخفیف‌های خوبی همراه خواهد بود. اما مقدار سود سالیانه‌ی وام‌ها در شبکه نکسو ثابت است و برابر با ۸% است که رقم منطقی‌تری در قیاس با سالت به نظر می‌رسد.


پروژه نکسو و اترلند


اترلند هم در قیاس با نکسو از میزان ارزهای دیجیتال پایین‌تری پشتیبانی می‌کند. نسبت میزان سپرده‌ای که باید به‌عنوان تضمین قرارداد به میزان وام دریافتی هم ثابت و تقریباً مساوی با ۴۹ درصد با سود سالیانه‌ای که میزان آن به شکل دقیق معلوم نشده اما پایین‌ترین میزان برای آن ۳ درصد است.
از دیگر فرق‌های شبکه اترلند در مقایسه با پروژه نکسو که می‌توان آن را از مشکلات این پروژه به‌حساب آورد، میزان زمان بازپرداخت وام و یا در اصل پرداخت قسط‌ها است که در شبکه اترلند بالاترین مدت‌زمان لازم که برای پرداخت اقساط وام، ۱۲ ماه است اما این میزان زمان برای شبکه سالت ۳۶ ماه است و برای پلتفرم نکسو مقدار زمانی برای آن معلوم نشده است.


رویدادها و اخبار تأثیرگذار روی قیمت پروژه نکسو


خیلی از اخبار منتشرشده و رویدادها مانند همکاری‌ها یا شراکت‌ها روی قیمت نکسو تأثیر فراوانی داشته‌اند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم نمود:
۲۲ آوریل ۲۰۱۹
گروه نکسو توانایی سپرده‌گذاری به شکل یورو و گرفتن سود سالیانه تا ۶.۵ درصد را بر روی شبکه خود راه‌اندازی کرده است. این سود به شکل روزانه قابلیت برداشت دارد.
اعلام شراکت نکسو با سکیوریتایز Securitize به این خاطر که نکسو بتواند از توکن‌هایی که به‌وسیله این کمپانی به وجود می‌آیند به‌عنوان تضمین در سیستم وام‌دهی خود استفاده نماید و بدین‌وسیله ابزار بسیار قوی‌ای را برای تریلیون‌ها دلار اموال سنتی فراهم آورد.
منتشر شدن این دو خبر درباره این پروژه موجب شد قیمت توکن‌های نکسو، از ۱۸ آوریل تا ۲۲ آوریل یک افزایش ۱۰ درصدی را شاهد باشد.
۲۹ مارس ۲۰۱۹
گروه نکسو پس از برپایی چندروزه نظرسنجی درباره اینکه چه ارز دیجیتالی را به‌عنوان ارز دیجیتال بعدی که بتواند به‌عنوان تضمین برای وام و همین‌طور قراردادن بخشی برای دادن اقساط وام در شبکه نکسو مورداستفاده قرار گیرد، ارز دیجیتال لایت کوین را به شبکه خود افزود. ازاین‌پس می‌توان افزون بر بیت کوین، اتریشم، ریپل، بایننس کوین و نکسو، از ارز دیجیتال لایت کوین هم به‌عنوان تضمین و همچنین بخشی برای پرداختن اقساط وام در شبکه نکسو استفاده نمود.
گروه نکسو شراکت خود با کمپانی لوکال کوین سواپ (LocalCoinSwap) را منتشر کردند. بر طبق این پیمان شراکت، به لطف شرکت لوکال کوین سواپ، قابلیت خریدوفروش توکن نکسو با شیوه‌های متفاوت پرداخت در دسترس خواهد بود.
بعد از منتشر شدن این دو خبر، قیمت توکن نکسو در طی ۳ روز ۱۳.۵ درصد بالا رفت.


مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار پروژه نکسو


پروژه نکسو با داشتن میزان سرمایه ۵۵ میلیون دلاری در جایگاه ۱۰۶ ام در بین ارزهای دیجیتال قرار دارد. این شبکه هم‌اکنون پیشتاز تیم پلتفرم‌های وام‌دهی است، تابه‌حال توانسته موفقیت و رشد بسیار خوبی داشته باشد و از بقیه رقیبان خود که مهم‌ترین آن‌ها شبکه سالت است، پیشی بگیرد.
باوجود کاربردی بودن شبکه‌های وام‌دهی به نظر می‌آید، با تطبیق‌پذیری بالاتر ارزهای دیجیتال، این مجموعه از شبکه‌ها با مقبولیت زیادی روبرو شده و میزان سرمایه یا مارکت‌کپ آن‌ها به‌مرورزمان بالاتر برود. طبق داده‌های ثبت‌شده از این شبکه در سایت کوین‌مارکت‌کپ، این پروژه در تاریخ ۱۰ می ۲۰۱۸، بالاترین میزان سرمایه که مساوی با ۲۱۹ میلیون دلار بوده را تجربه نموده است.
هرچند خطر سرمایه‌گذاری در شبکه‌هایی که مارکت‌کپ کمتری دارند بالا می‌رود، ولی وجود مسائل مثبت دیگری مثل قرار گرفتن در چند صرافی تقریباً معتبر، میزان معاملات روزانه موردقبول و خطر سرمایه‌گذاری بر روی این شبکه را پایین می‌آورد.


جمع‌بندی پروژه نکسو


پدیدار شدن پلتفرم‌های وام‌دهی در جامعه ارز دیجیتال یکی از کاربردهای تازه در این بخش است که می‌تواند خدمات مالی شبیه به سیستم مالی سنتی (بانکداری سنتی) را با خصوصیات بهتری عرضه کند. خدمات وام‌دهی به‌وسیله این شبکه‌ها موجب می‌شود اشخاصی که تصمیم دارند روی ارز دیجیتالی به شکل بلندمدت سرمایه‌گذاری نمایند و درعین‌حال به پول خود احتیاج دارند، بتوانند این شبکه‌ها را مورداستفاده قرار دهند.
در بین همه پروژه‌هایی که خدمات وام‌دهی مبنی بر ارزهای دیجیتال را عرضه می‌کنند، پروژه نکسو سابقه خیلی زیادی در بخش دستگاه‌های مالی دارد. همین‌طور میزان ارزهای دیجیتالی که بتوان از آن‌ها هم تحت عنوان تضمینی برای دریافت وام و هم برای پرداخت قسط‌های وام استفاده کرد، در شبکه نکسو نسبت به بقیه پلتفرم‌های وام‌دهی مانند سالت، بالاتر است.
از دیگر خدماتی که شبکه نکسو عرضه می‌کند، توانایی گرفتن سود بر روی سپرده‌های ارز دیجیتال باثباتی است که اعضا می‌توانند با در اختیار داشتن ارزهای دیجیتال باثبات خود در حساب این شبکه، این سود را بگیرند.
مسئله جالب‌توجه این است که مقدار سودی که نکسو برای این اموال در نظر گرفته در قیاس با سودی که بانک‌های عظیم دنیا بر روی سپرده‌ها عرضه می‌کنند، بالاتر است. ضمن اینکه در این مدل سپرده‌گذاری، مشتریان می‌توانند هر وقت که بخواهند سرمایه خود را بیرون آورند، بدون آنکه جریمه‌ای در کار باشد، اما در سپرده‌گذاری در بانک‌های سنتی، پولی که برای سپرده گذاشته می‌شود، برای یک‌زمان مشخص قابلیت دسترسی و برداشت آن وجود نخواهد داشت.
باوجود همه خدمات ارزنده‌ای که نکسو عرضه می‌کند و گروه و سابقه قدرتمند پشت آن، ازآنجایی‌که به‌کارگیری این خدمات منوط به ریختن پول به‌حساب کاربری در نکسو است، حتی باوجوداینکه کمی پیش نکسو با برقراری شراکت با انجمنی به صورتی سرمایه‌های موجود در شبکه خود را بیمه نمود تا خیال مشتریان را از این موضوع آسوده کند، آنلاین بودن حساب‌ها، به شکل جدی ایمنی اموال افراد را درخطر می‌اندازد و این مسئله‌ای است که این شبکه‌ها باید به شکل جدی بر روی آن فعالیت کنند.

Comments
Write a comment Close