Search
US Dollar
EN
Back to all

تحلیل فاندامنتال ایاس

یکی از پروژه‌ها و طرح‌های موفق در دنیای ارزهای دیجیتال پروژه ایاس است. این پروژه هدفی بسیار شبیه به اتریوم دارد و به‌منظور اجرای انواع قراردادهای هوشمند و برنامه‌های dApps به وجود آمده است. ایاس در آغاز راه‌اندازی با هدف‌هایی نظیر: مقیاس‌پذیری، امکان انجام تراکنش در ثانیه، حذف کارمزدهای بالا و دسترسی و استفاده آسان و درعین‌حال سریع به برنامه‌های غیرمتمرکز، معروف شد. در ادامه مقاله با ارگ تجارت همراه باشید تا به بررسی کامل این پروژه بپردازیم و اطلاعات جامعی درباره تحلیل بنیادی ایاس خدمت شما ارائه کنیم.


تاریخچه پروژه ایاس


اولین‌بار ایاس در شرکت Block.one ایجاد شد، لازم به ذکر است که این کمپانی به کمک دن لریمر (Dan Larimer)، مؤسس بیت‌شیرز و استیمیت و برندن بلومر (Brendan Bloomer) تأسیس و راه‌اندازی شد. این اشخاص هر دو به شکلی کاملاً جدی فعالیت خود را در دنیای ارز دیجیتال آغاز کردند، آنها همچنین در زمینه ارتقای تکنولوژی‌های بلاک‌چین فعال و پیگیر بودند. 
عرضه اولیه (ICO) ایاس اولین‌بار در کمپانی خصوصی Block.one، اجرا و وایت‌پیپر این عرضه در سال ۲۰۱۷ انتشار یافت. مطابق مقاله‌ای که در یکم ژوئن درباره فروش اولیه ایاس در سایت کوین تلگراف انتشار یافت، ایاس توانست طی مدت 365 روز رکورد جذب سرمایه ۴ میلیارد دلاری را بزند. لازم به ذکر است که مدت‌زمان فروش عرضه اولیه ایاس از طولانی‌ترین پروسه‌های فروش برای فروش اولیه یک توکن در ارزهای دیجیتال بود.

بررسی فاکتورهای تأثیرگذار بر قیمت ایاس


یکی از اهداف مهمی که پروژه ایاس به دنبال آن است، ساخت و ایجاد یک پلتفرم بر اساس بلاک‌چین است تا هزاران تراکنش در ثانیه بدون پرداخت هزینه در زنجیره اصلی انجام شوند. همان‌طور که می‌دانید ماینرها در اتریوم بلوک‌ها را می‌ساختند، در ایاس نیز تولید بلوک‌ها به کمک ایجاد‌کنندگان بلوک انجام می‌شود و هنگامی سازندگان بلوک اقدام به تولید می‌کنند که هزینه ایجاد بلوک توسط خود بلاک‌چین ایاس به آنها پرداخت شود و کارمزد نیز حذف شود.
بد نیست بدانید که در بلاک‌چین ایاس هر دو ثانیه دو بلوک جدید ساخته می‌شود و تنها یکی از سازندگان بلوک قادر است در زمان تعیین شده بلوک ایجاد کند. جهت اطمینان خاطر از این که شبکه با نرخی بهینه فعالیت می‌کند، سازنده بلوکی که در بازه تعیین شده بلوکی تولید نکند، موقتاً از شبکه حذف خواهد شد.


الگوریتم توافق جمعی پروژه ایاس


الگوریتم مور استفاده ایاس، الگوریتم اثبات انجام کار موکل (DPoS) است. در این الگوریتم، اشخاص نگهدارنده توکن ایاس توسط یک سیستم رأی‌گیری به‌عنوان تولیدکنندگان بلوک‌ها انتخاب می‌شوند. بنابراین هر فردی که قصد تولید بلوک داشته باشد، پروژه ایاس به او یک فرصت می‌دهد. توسعه دهندگان EOS، یک برنامه غیرمتمرکز EOS.IO را به کاربران ارائه می‌دهند بدین صورت هرکس می‌تواند بلاک‌چین خودش را می‌سازد و توسعه دهندگان قادرند تا برای خود توکن بسازند. برنامه EOS.IO می‌تواند بلوک‌ها را هر ۰.۵ ثانیه یک‌بار بسازد و در زمان تعیین شده تنها یک نفر اجازه تولید بلوک را دارد.


چنانچه بلوکی در زمان برنامه‌ریزی‌شده و مشخص تولید نشود، جای آن خالی می‌ماند. هنگامی که تعداد بیشتری بلوک به این صورت ساخته نشوند، تقریباً ۰.۵ ثانیه فضای خالی یا شکاف و حتی بیشتر در بلاک‌چین ایجاد می‌شود. به کمک اپلیکیشن EOS.IO بلوک‌ها در دوره ۱۲۶تایی ساخته خواهند شد. 


با آغاز هر دوره، ۲۱ سازنده بلوک خاص، با رأی‌گیری میان دارندگان توکن‌های ایاس، انتخاب می‌شوند و پس از آن به ترتیب تولید کردن بلوک‌ها، مرتب می‌شوند. اگر تولیدکننده‌ای بلوکی را از دست دهد و هیچ بلوکی برای یک روز آینده نساخته باشد، موقتاً از چرخه ساخت بلوک‌ها حذف می‌شود. این حذف شدن تا زمانی ادامه دارد که شخص مجدداً به بلاک‌چین اعلام نماید که قصد ساخت بلوک دارد. با این روش این امکان فراهم می‌شود که تعداد بلوک‌های ساخته شده توسط تولیدکنندگان فاقد برنامه‌ریزی که قابل‌اعتماد نیستند، به حداقل برسد و شبکه بتواند به کار خود بدون مشکل ادامه دهد.


پروژه ایاس: مدیریت و پشتیبانی درخواست‌ها


ازآنجاکه امروزه استفاده از شبکه‌ها و تکنولوژی متنوع در بین مردم رایج شد است، مسلماً ایجاد یک پلتفرمی پردازش درخواست کاربران و همچنین پلتفرم پردازش تراکنش‌ها و معاملات روزانه بسیار حیاتی و مهم است. براین‌اساس اغلب برنامه‌ها به‌منظور فعالیت روزانه خود لازم دارند تا به حد مشخصی از تعداد کاربر برسند، پروژه ایاس پلتفرمی را ایجاد کرده است که می‌تواند تعداد زیادی کاربر را مدیریت کند.


پروژه ایاس: عملکرد بهینه هزینه باتوجه‌به حذف کارمزد


 به‌منظور تحقق نیاز کاربران، ایاس پلتفرمی رایگان و معتبر را برای اجرای تراکنش‌ها به کاربران ارائه داده است. در این پلتفرم دیگر هیچ فردی مجبور به پرداخت کارمزد خدماتی نیست.


پروژه ایاس: ارتقای نرم‌افزاری و امنیت پیشرفته


کلیه برنامه‌هایی که بر اساس بلاک‌چین هستند، همیشه در حال ارتقا و پیشرفت هستند. ایاس از قراردادهای هوشمند حمایت کرده و با این راه امکان اضافه‌کردن خصوصیات جدید را در اپلیکیشن‌های جدید به توسعه دهندگان می‌دهد.


پروژه ایاس: زمان تأخیر کم


ایاس در مقایسه با درخواست‌های کاربران خود بسیار سرعت بالایی در عملکرد خود دارد و مقدار تأخیر آن هرگز بالاتر از چند ثانیه نخواهد شد. این ویژگی جهت جذب بیشتر کاربران و همچنین حذف رقبای بلاک‌چینی ایاس بسیار اهمیت دارد. پشتیبانی سریع و تأخیر کم از مهم‌ترین اولویت‌های ایاس است.


پروژه ایاس: عملکرد پایدار


ایاس دارای عملکردی سریع و پیوسته جهت کنترل و مدیریت برنامه‌هایی است که اجرای آنها به چندین مرحله نیاز دارد.


پروژه ایاس: عملکرد موازی


نرم‌افزارهای غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر اغلب ظرفیت کاری را میان نودهای متعدد و واحدهای پردازشی متفاوت تقسیم می‌کنند. پلتفرم ایجاد شده در ایاس، جهت مدیریت برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) از عملکرد اجرایی موازی بهره می‌برد.


مهم‌ترین کاربردهای پروژه ایاس 


پروژه ایاس از حیاتی‌ترین و اصلی‌ترین رقیبان اتریوم است و اصلی‌ترین کاربردهای با کاربردهای موجود در اتریوم شباهت دارد، به عبارت ساده‌تر امکان اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز در ایاس وجود دارد.


ارائه قراردادهای هوشمند


هر قراردادی که افراد در زندگی تجاری روزمره انجام می‌دهند، برای رسیدن به اطمینان بین طرفین و اجرای خدمات تعیین شده و دسترسی به امکانات انجام می‌شود. همه این قراردادها به کمک قراردادهای هوشمند به‌راحتی انجام می‌گیرند. یکی قرارداد هوشمند، در واقع نوعی دارایی دیجیتال و مجموعه‌ای از ورودی‌ها یا قوانین است. قراردادهای هوشمند ایاس، ساختاری جهت اجرای تعهدات میان شرکت‌کنندگان قرارداد است که برای انجام تراکنش‌ها و معاملات مالی ارائه می‌شود.


امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps)


ایاس معمولاً زیرساخت‌های بسیار مناسبی جهت پشتیبانی از نرم‌افزاری غیرمتمرکز به کاربران ارائه می‌کند. نرم‌افزارهایی مثل انواع بازی‌های غیرمتمرکز که درگذشته به علت سرعت بسیار پایین تراکنش‌ها، محدود شده بودند، امروزه با ایاس می‌توانند سرعت بیشتری بگیرند.


ارائه حافظه و پهنای باند


حافظه یا رم  EOS.IO  سرویسی است که به کمک تولیدکنندگان بلوک به توکن‌داران ارائه می‌شود و در واقع نوعی سیستم غیرمتمرکز باهدف ذخیره‌سازی دائمی است که به همراه میزبانی فایل‌ها هر مرورگری، به کاربران ارائه می‌شود. نسبت به سایر طرح‌های پیشنهادی، هیچ کارمزد یا هزینه‌ای در ازای پهنای باند یا حافظه در ایاس، پرداخت نخواهد شد. تنها زمان‌هایی که کاربر به پهنای باند یا حافظه نیازمند است، توکن‌های ایاس را باید در کیف پول خود نگه داشت. هنگامی که کاربران به پهنای باند یا حافظه نیازی نداشته باشند، قادرند تا آنا را بفروشند.


چالش‌ها و راهکارها پروژه ایاس


ایاس در سال 2018 میلادی پیشرفت زیادی داشت، این در حالی بود که بحران‌ها و مشکلات زیادی بر سر راه بازار ارزهای دیجیتال وجود داشت. 


چالش‌های پروژه ایاس


در ادامه قصد داریم تا مشکلات و چالش‌هایی که ایاس با آنها مواجه بود را به‌صورت خلاصه بررسی کنیم:


بر اساس آنچه که گفته شد، پروژه ایاس به کمک مکانیسم توافق جمعی DPoS است، اغلب مشکلات بلاک‌چین توسط الگوریتم اثبات انجام کار POW یا اثبات دارایی POS حل شده، ولی برقراری عدالت در الگوریتم انتخاب سوپر نود در این سیستم همیشه موردبحث بوده است.
بر روی نودها فشار عملیاتی وجود دارد، به عبارتی دیگر 21 نود اولیه همیشه در یک حالت پربازده هستند و ۴۹ نود اولیه نیز سود و درآمد خوبی ایجاد می‌کنند، ولی این موضوع در نود پنجاهم به بعد، با کاهش شدید درآمد و سود همراه است. مسائل منیتی مرتبط با برنامه‌های غیرمتمرکز باید بازبینی شوند تا نسبت به حملات مختلف نظیر کرک شدن تصادفی حفاظت شوند. با اینکه ایاس از نظر تکنولوژی و کنترل و اداره، معماری خلاقانه و به‌روزی دارد، ولی با چالش‌ها و مشکلاتی روبروست که سبب جلوگیری از پیشرفت آن به‌اندازه‌ای که پتانسیل بالقوه دارد، شده است.


راهکارهای پروژه ایاس


در برابر این چالش‌های موجود در پروژه ایاس راهکارهایی برای مقابله وجود دارد. به کمک این روش‌های خلاقانه و نوینی چالش‌های موجود در سر راه ایاس را می‌توان تا حدود زیادی برطرف کرد. در ادامه به چند راهکار مؤثر خواهیم پرداخت. 
بر اساس آمار ارائه شده از Block.one، کمپانی ایاس در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۹ در دنیا معروف و مطرح شد، بد نیست بدانید با وجود اینک از راه‌اندازی بلاک‌چین ایاس توسط Block.one  مدت‌زمان کمی می‌گذرد، ولی این پروژه توانسته، ۲۶۰ پروژه را راه‌اندازی کند. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا با وجود رقیبان و جایگزین‌های موفق نظیر اتریوم و ترون، این میزان پروژه در مدت‌زمان بسیار کمی در بستر بلاک‌چین ایاس راه‌اندازی شده است؟


در پاسخ باید گفت، بهبودهای بنیادی نظیر سرعت بالاتر، هزینه کمتر، و مقیاس‌پذیری و پایداری بالا که در ایاس ارائه می‌شود، یکی از دلایل این موضوع است. اکنون بهتر است به بررسی دقیق‌تر مزایای استفاده از بلاک‌چین ایاس بپردازیم:


مقیاس‌پذیری بهتر پروژه ایاس


در بعضی از سیستم‌های بلاک‌چینی، با سرعت متوسط، حدود 15 تا 20 تراکنش در ثانیه پردازش می‌شود. به در مشاغلی که نیازمند هزاران تراکنش در ثانیه به‌صورت هم‌زمان هستند، این سرعت تراکنش نامناسب خواهد بود. از طرفی EOS.IO پردازش‌های بالای ۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه را در بلاک‌چین به ثبت رسانده است. استفاده از بلاک‌چین خصوصی EOS.IO به شما کمک می‌کند تا در سرعت‌های بالاتر تراکنش‌هایتان را پردازش کنید. این موضوع در هر کسب‌وکاری که در این زمینه فعالیت دارد، بسیار کاربرد خواهد داشت.


برنامه‌ها و رویدادهای پیشرو


آخرین پلن‌هایی که توسط ایاس منتشر شد، مربوط به حدود یک سال اخیر است. توجه داشته باشید که عدم ارائه پلن و نقشه راه‌های ماهانه یا سالانه توسط تیم هر پروژه یک ضعف مهم تلقی می‌شود.


همکاری‌ها و پذیرندگان پروژه ایاس


یکی از مواردی که در رشد و پذیرفته شدن پروژه بین کاربران تأثیر بسزایی دارد، اعلام همکاری با شرکت‌هایی است که در زمینه تکنولوژی و مالی و پروژه‌های ارز دیجیتال فعالیت دارند. این موضوع در پروژه ایاس حائز اهمیت است.


بیت‌هامب


هنگامی که ریچارد یانگ، مدیرعامل سابق صرافی بزرگ بیت‌هامب و مدیر ایاس در کره، به Block.one پیوست، قبل از آن به‌عنوان مدیر اجرایی در بخش علی پی در شرکت بزرگ علی‌بابا فعالیت داشت.


انجمن Tomorrow Blockchain Opportunities

در سال 2018 میلادی، شانزدهم ژانویه، Block.one همکاری خود با Tomorrow Blockchain Opportunities، بر اساس سرمایه‌گذاری‌های مختلف روی فرصت‌های بلاک‌چینی ایاس اعلام کرد.


مایک نووگراتز


Block.one و مایک نووگراتز نیز همکاری خود را بر اساس سرمایه‌گذاری ۳۲۵ میلیون دلاری به امید توسعه پروژه‌های ایاس اعلام کردند. نووگراتز به‌عنوان مدیرعامل شرکت Galaxy Digital، قرارداد همکاری خود را امضا نمود. شرکت Galaxy Digital  در واقع یک بانک اوراق بهادار و ارائه‌دهنده خدمات مالی است. 


شرکت FinLab AG

کمپانی پشتیبانی ایاس (Block.one و Finlab AG) نیز همکاری خود را بر اساس اختصاص سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری جهت توسعه پروژه‌های EOS.IO اروپا را در تاریخ 21 مارس 2018 اعلام کردند. بد نیست بدانید که FinLab AG که از اولین و بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در زمینه تکنولوژی‌های مالی اروپا است.

شرکت Block.one

کمپانی Block.one با مشارکت ۲۰۰ میلیون دلاری خود با EOS.IO سعی داشت تا به توسعه اکوسیستم ایاس سرعت ببخشد. Block.one در واقع یک توسعه‌دهنده و پشتیبان برای پروژه ایاس محسوب می‌شود. این مجموعه ششم آوریل 2018، مشارکت و همکاری افراد باسابقه در زمینه بلاک‌چین، مایکل کائو و وینی لیو را اعلام کرد و سبب اضافه‌شدن صندوق سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیون دلاری به سرمایه ایاس شد. هدف ایاس سرمایه‌گذاری‌های استراتژیکی و تمرکز بر روی پروژه‌های آسیایی به کمک EOS.IO است.

رقبای اصلی پروژه ایاس

ترون و ایاس، هر دو به علت تمرکز بالا بر روی ارائه قراردادهای هوشمند و نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز، از رقبای اصلی اتریوم محسوب می‌شوند. به‌طورکلی از میان پروژه‌های کم سرمایه، چندین پروژه موفق هستند که در حوزه ارائه قراردادهای هوشمند و نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز فعالیت کرده‌اند و بر اساس نوع عملکرد خود جز رقبای ایاس در نظر گرفته می‌شوند. یکی از این رقبا پروژه‌ها نئو است که اتریوم چینی نیز معروف است.

مقایسه پلتفرم ایاس و نئو

همان‌طور که می‌دانید، ایاس و نئو هر دو پلتفرم‌هایی را به کاربران ارائه می‌دهند که می‌توانند اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند ایجاد کنند. سرعت پردازش تراکنش‌ها در دو پلتفرم ایاس و نئو بسیار بالا بوده و کارمزد تراکنش آنها نیز تقریباً نزدیک به صفر است.
پلتفرم نئو در سال 2014 میلادی و ایاس در سال 2017 میلادی راه‌اندازی شده است. با اینکه نئو سه سال زودتر از پروژه ایاس شکل گرفت، اما ایاس توانست در مدت بسیار کمی به او برسد و حتی از نئو سبقت بگیرد. ایاس امروزه با قرارگرفتن در جایگاه پنجم از لحاظ حجم سرمایه به بزرگ‌ترین رقیب خود اتریوم نزدیک‌تر شد است. اما بررسی اینکه کدام یک از پروژه‌ها عملکرد بهتری دارد و کدام جایگزین بهتری برای اتریوم است نیازمند بررسی بیشتری هستیم.

بر اساس اینکه زمان نگارش این تحلیل، اتریوم در جایگاه دوم و ایاس در جایگاه پنجم و نئو در جایگاه هفدهم ارزهای دیجیتال هستند، باید افزود که نئو بیشترین تعداد تراکنش در ثانیه را دارد بعد آن به ترتیب ایاس و اتریوم بیشترین تراکنش را دارند.

ایاس، ترون و اتریوم

اگر به دو رقیب نزدیک ایاس یعنی اتریوم و ترون نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که برای مقایسه این سه به یک مقایسه کلی نیاز است. هر سه این‌ها بر ارائه قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز فعالیت دارد. اتریوم، ایاس و ترون هر یک برای ارائه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز ساخته شده‌اند. بر اساس آمار DappReview از تعداد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و همچنین تعداد کاربران، سه ماه آخر سال 2018 ایاس و ترون تقریباً فعالیت‌هایی شبیه به هم داشته‌اند ولی بااین‌حال ایاس اغلب برتری کمی در مقایسه با ترون داشته و اتریوم نیز عملکرد ضعیف‌تری در مقایسه با این دو پروژه داشته است.

رویدادها و اخبار تأثیرگذار روی قیمت

از روش‌هایی که به کمک آن سرمای گذاران می‌توانند در زمان‌های حساس تصمیم‌های درستی بگیرند، مطالعه رفتار قیمتی درگذشته و مشاهده اخبار مختلف است. از این جت بررسی اخبار و وقایع مهم به‌عنوان مهم‌‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار در تحلیل فاندامنتال پروژه ایاس شناخته می‌شوند.
۱۴ مارس ۲۰۱۹
شرکت Block.one نسخه ۱.۷.۰ EOSIO را در این تاریخ انتشار داد و از حیاتی‌ترین کارهایی که در این به‌روزرسانی انجام داد، بالابردن سطح ارتباطات بود. با این کار قیمت ایاس از تاریخ ۱۴ مارس از ۳.۵۴ دلار به ۳.۹۴ دلار در تاریخ ۱۶ مارس افزایش یافت و این یعنی در طول مدت‌زمان سه‌روزه این پروژه ۱۱.۲۹ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد.
۷ مارس ۲۰۱۹
در این تاریخ، مصاحبه‌ای با Platin.io به‌عنوان یک پروتکل بر موقعیت مکانی امن و قابل تأیید بر بستر EOSIO ایجاد شد.
۶ مارس ۲۰۱۹
برندن بلومر، از مدیران مشهور Block.one است که در یک توییت، اعلام کرد که می‌خواهد مصاحبه زنده برگزار کند. با انتشار یافتن این اخبار، قیمت ارز دیجیتال ایاس از تاریخ چهارم تا هفتم مارس حدود 27 درصد افزایش یافت.
۳۰ ژانویه ۲۰۱۹
در این تاریخ نوع جدیدی از قراردادهای هوشمند ارائه شد که نحوه کار با آن بسیار آسان و کرک کردن آن بسیار دشوار بود. این نسخه کنترل راحت قراردادها را برای کاربران مهیا می‌ساخت.
۳۰ ژانویه ۲۰۱۹
مطابق مقاله منتشر شده در زمینه تکنولوژی‌های بلاک‌چین مرتبط با موقعیت مکانی در مدیوم ایاس، دن لرمیر، مدیر Block.one گفت که این تکنولوژی‌ها بسیار مهم بوده و به‌عنوان اجزای مهم زیرساخت بلاک‌چین خواهد بود.
۴ فوریه ۲۰۱۹
در این تاریخ برنامه‌‌ای جدید بر بستر پلتفرم ایاس با نام NouGit ساخته و تهیه شد.
۷ فوریه ۲۰۱۹
در این تاریخ برنامه غیرمتمرکز بلاک‌چین ایاس، با نام Ducatur ساخته شد. هدف از ساخت آن این بود که بهترین تجربه کاربری برای تریدرها رقم بخورد و سرعت صرافی‌های سنتی با امنیت صرافی‌های بلاک‌چین ادغام شود.
۲۲ فوریه ۲۰۱۹
به‌روزرسانی ابزار EOSIO در این تاریخ منجر به ارائه API جدید و سایر اقدامات مربوط به بخش پشتیبانی نرم‌افزاری پروژه ایاس شد.
۲۱ فوریه
شرکت Effect.AI در این تاریخ قصد داشت تا شبکه effect را بر روی EOS ایجاد کند و همین موضوع قیمت ایاس را تا حدود 108 درصد در کمترین زمان ممکن بالا برد.
بر اساس کلیه بررسی‌های انجام شده در این بخش، درمی‌یابیم که عوامل زیادی بر قیمت ایاس و سایر ارزهای دیجیتال تأثیرگذار هستند، عواملی همچون اعلام همکاری با شرکت‌های بزرگ، ساخت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز بر بستر EOSIO و... عوامل و فاکتورهایی هستند که در کمترین زمان بیشترین تأثیرها را در افزایش قیمت ارزها دارند. 
توجه کنید که حتماً تأثیر روند کلی بازار را هم در این موضوع باید لحاظ کرد، به‌عبارت‌دیگر اگر روند کلی بازار نزولی باشد، شاید انتشار به‌روزرسانی‌های مختلف، اعلام همکاری با شرکت‌های بزرگ و ... نتواند رشد قیمتی زیادی را برای ارز موردنظر به دنبال داشته باشد. عکس این موضوع نیز صدق می‌کند، یعنی زمانی که روند بازار در ده ارز اولیه صعودی و مثبت است، این موضوع شاید تأثیر بسزایی در افزایش قیمت‌ها داشته باشد.

تیم فنی و اجرایی

اعضا و تیم پروژه ایاس در هیچ منبع معتبری عنوان نشده ولی باتوجه‌به تأسیس این پروژه در شرکت Block.one، می‌توان گفت اعضای اصلی ایاس در شرکت Block.one، دن لریمر و برندن بلومر هستند.

دن لریمر

دن لریمر در سال 2013 کار خود را به‌صورت جدی آغاز کرد و در زمینه ارزهای دیجیتال اقدام به راه‌اندازی صرافی ارز دیجیتال بیت‌شیرز کرد. او در سال 2016 قصد دنبال‌کردن ایده‌ای جدید در شبکه‌های اجتماعی، را داشت که نام آن را استیمیت بود. در این ایده کاربران به‌ازای تولید محتوا و مرتب کردن آن دستمزد دریافت می‌کردند. لریمر پس از راه‌اندازی صرافی ارز دیجیتالی مدتی بعد به کمک بلومر شرکت Block.one را تأسیس کرد.

برندن بلومر 

برندن بلومر در واقع کارآفرینی آمریکایی بود که مسئولیت اجرایی و سرمایه‌گذاری را برعهده داشت. او سابقه فعالیت در شرکت‌های بزرگی نظیر استارباکس را داشت و از پانزده سالگی مدیریت قسمت‌های گوناگون شرکت‌های بزرگی را بر عهده داشت. برندن بلومر از ژانویه سال 2017 به‌عنوان مدیر Block.one و همچنین اعضای اصلی تیم ایاس کار خود را آغاز کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی پارامترهای عددی نظیر مارکت کپ، حجم معاملات روزانه، NVT، ROI و تأثیر آن‌ها بر روی ایاس بپردازیم.

مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار

پروژه ایاس یکی از پروژه‌هایی است که قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را به کاربران خود ارائه می‌کند. این پروژه با داشتن حدود ۴ میلیارد دلار سرمایه امروزه در رتبه هفتم لیست ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. قرارگرفتن در جایگاه هفتم برای این پروژه سبب شده تا یکی از نزدیک‌ترین رقیبان اتریوم محسوب شود و ذر صرافی ها معامله گران مختلفی از آن نوسان گیری کنند. بااین‌وجود اختلاف حجم 25 میلیارد دلاری ایاس و اتریوم در سرمایه‌گذاری نشان‌دهنده این است که ایاس به‌منظور برای سبقت از اتریوم و پیشرفت مسیر درازی را در پیش دارد.
ایاس با وجود حجم بالای سرمایة خود که از طریق عرضه اولیه (ICO) جذب نموده است و همچنین افزایش اعتبار پلتفرم‌هایی که ارائه کرده است و قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز، یکی از پروژه‌های آینده دارد در حوزه ارز دیجیتال است. 

حجم معاملات

به‌منظور داشتن دید بهتر و عمیق نسبت به پارامترهای حجم معاملات روزانه در ایاس، می‌توانید تاریخچه مرتبط با حجم معاملات روزانه در صرافی را به مدت یک ماه بررسی نمایید. حجم معاملات نشان‌دهنده میزان فعالیت خریداران و فروشندگان آن ارز با توجه به استراتژی معاملاتی آنها است. امکان دارد در یک روز به علت انتشار خبری و یا دست‌کاری حجم معاملاتی، حجم معاملات به‌شدت افزایش یا کاهش یابد؛ بنابراین بررسی خود را در یک روز انجام ندهید. برای آنکه دید درست‌تری از حجم معاملات یک روز ایاس داشته باشید، میانگین حجم معاملات روزانه را در یک ماه محاسبه نمایید.

ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه ایاس

جدا از بررسی حجم معاملات پروژه ایاس در صرافی‌، پارامتر دیگری هم هست که ارزش تراکنش‌ها را در شبکه ایاس بر حسب دلار تعیین می‌کند. این پارامتر ارزش و اهمیت بیشتری در مقایسه با حجم معاملات صرافی‌ها دارد. علت این موضوع آن است که ارزش تراکنش‌های انجام شده بر بستر بلاک‌چین، بهتر می‌تواند فعالیت کاربران پروژه را نشان دهد. علاوه بر این موضوع، درصد زیادی از حجم معاملات ثبت شده در صرافی‌ها نامعتبر و فیک هستند و به اطلاعات آنها اعتباری نیست. این در حالی است که ارزش تراکنش‌های ثبت شده در شبکه بلاک‌چین معتبر است و امکان دست‌کاری وجود ندارد. 
توجه داشته باشید که برسی تمامی این پارامترها برای هر پروژه امکان‌پذیر نیست و اطلاعات مربوط به ارزش تراکنش‌های انجام شده در بلاک‌چین برای هر پروژه‌ای در دسترس نیست.

بررسی پارامتر NVT

این پارامتر، ارزش یک شبکه در مقایسه با ارزش تراکنش‌های انجام شده در بازه‌های زمانی متنوع را مورد بررسی قرار می‌دهد. باتوجه‌به اینکه اطلاعات مربوط به تراکنش‌های انجام شده در بلاک‌چین برای همه پروژه‌ها در دسترس نیست، نمی‌توان مقدار پارامتر NVT را محاسبه کرد و ازروی آن به پیش‌بینی قیمت پرداخت.


میزان به‌صرفه بودن استخراج


الگوریتم توافق جمعی بکار رفته در پروژه ایاس نوعی الگوریتم اثبات شده سهام نمایندگی است و هرگز قابل استخراج نیست. در الگوریتم اثبات سهام نمایندگی (DPoS)، کاربرانی که توکن‌های EOS را دارند، امکان رأی به ۲۰ نماینده را دارند، این مسئله درست خلاف سازوکار اثبات سهام (PoS) است. 
نمایندگانی که توسط کاربران انتخاب می‌شوند، برای ایجاد بلاک، پاداش خوبی دریافت خواهند کرد و همین موضوع دلیلی است تا انگیزه نماینده شدن را زیاد کند. به‌منظور نماینده شدن باید شرایط خاصی مثل قدرت پردازش بالا، تعداد زیادی توکن و … را فراهم کرد. چنانچه نماینده‌ای کار خود را درست انجام نداد، در رأی‌گیری حذف خواهد شد و به‌جای او نماینده دیگری خواهد آمد. به کمک این روش سرعت تراکنش‌ها افزایش و کارمزد تراکنش‌ها تا حد زیادی از بین خواهد رفت.

بررسی پارامتر ROI

پارامتر ROI یا به عبارت ساده‌تر نرخ بازگشت سرمایه، بیانگر میزان رشد قیمت ارز دیجیتال از آغاز راه‌اندازی تا زمان بررسی آن است. درصد بازگشت سرمایه در ایاس، بر اساس اطلاعات سایت کوین‌مارکت‌کپ که نخستین قیمت ثبت شده از آن را در تاریخ یکم جولای 2017 است، برابر  1.03 دلار با رشد ۳۴۳ درصدی است.

جمع‌بندی پروژه ایاس

مطابق آنچه که خدمت شما کاربران عزیز گفته شد، مشکلاتی در بستر بلاک‌چین ایاس نظیر: عدم وجود شفافیت و عدالت در انتخاب نودها، توزیع ناعادلانه سود میان 50 اول و بعد از آن و نیز آسیب‌پذیری اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و دیگر مشکلات وجود دارند که ایاس می‌کوشد تا به‌منظور پیشی گرفتن از رقبای خود آنها را بر طرف سازد. 
در مقابل مقیاس‌پذیری ایاس و پایین بودن کارمزد آن و همچنین همکاری او با کمپانی‌های بزرگ و معتبر، اختصاص حجم زیادی سرمایه برای توسعه پروژه‌های آسیا و اروپا، ایاس را تبدیل به پلتفرمی کرده است که جهت ارائة قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز بسیار مناسب است.

مطابق آمار ثبت شده در DappReview، پروژه ایاس در دو ماه آخر سال 2018 عملکرد و جذب مخاطب بهتری در مقایسه با دو رقیب اصلی خود؛ ترون و اتریوم داشته است. باوجوداینکه ایاس دارای کم‌وکاستی و مشکلاتی است، اما در حال حاضر یکی از بهترین‌ها است و رشد قیمت ۱۰۷ درصدی آن در مدت‌زمان تقریباً یک ماه در سال 2019 نشانه‌ای خوب برای رشدهای بعدی این پروژه خواهد بود. امیدواریم از این تحلیل بنیادی استفاده کرده باشید.

Comments
Write a comment Close