Search
US Dollar
EN
Back to all

تحلیل بنیادی پروژه مونرو


پروژه مونرو ارز دیجیتالی شباهت زیادی به بیت کوین دارد، با این تفاوت که ایمنی و توانمندی ناشناس بودن در مونرو خیلی بالاتر از بیت کوین است. درواقع می‌شود گفت مونرو یک ارز دیجیتال خصوصی، ایمن و بدون قابلیت ردیابی است که به‌وسیله آن می‌توان کنترل کاملی روی اموال و حریم خصوصی خود داشت.


دفترکل توزیع‌شده‌ی مونرو با بلاک چین‌ها متفاوت است، آدرس‌های اصلی دو طرف یک تراکنش را ذخیره نمی‌کند و آدرسی که در یک تراکنش برای دو طرف آن به وجود می‌آید، به آدرس‌های اصلی آن‌ها مرتبط نمی‌شود.

با استفاده از تحلیل فاندامنتال مونرو می توانید استراتژی معاملاتی بهتری داشته باشید، پس با ارگ تجارت همراه باشید:


تاریخچه پروژه مونرو


برای بررسی تاریخچه به وجود آمدن و خلق مونرو، باید در آغاز نگاهی به پروژه بایت کوین (Bytecoin) داشته باشیم. بایت کوین در تابستان سال ۲۰۱۲ شروع به کارکرد. این پروژه، نخستین ارز دیجیتالی بود که به‌وسیله یک فناوری تحت عنوان کریپتو‌نوت به وجود آمده است. هم‌اکنون از الگوریتم کریپتو‌نوت در بسیاری از ارزهای دیجیتال که با قصد عرضه حریم خصوصی بالا به وجود آمده‌اند، استفاده می‌شود و مونرو نیز یکی از آن‌ها است. حفظ حریم خصوصی در ارزهای دیجیتالی که فناوری کریپتونوت را مورداستفاده قرار می‌دهند، به‌وسیله طبقه‌بندی و مخلوط نمودن کلیدهای عمومی باهم، تضمین می‌شود. با ترکیب تعدادی کلید عمومی در یک تراکنش، ممکن نیست بشود گفت چه فردی آن تراکنش را انجام داده است.


فناوری کریپتونوت به‌وسیله امضاهای حلقه‌ای، توانایی ناشناس بودن را عرضه می‌کند. بایت کوین آن موقع به‌عنوان یک‌قدم خوب و تازه در بخش ارزهای دیجیتال با توانایی ناشناس بودن، عرضه شد. بااین‌وجود در عرضه اولیه آن چندین چالش وجود داشت. 
بعد از شروع به کار بایت کوین، معلوم شد که ۸۰ درصد از کوین‌های استخراج‌شده از قبل موجود بودند. چالش‌های موجود در عرضه نخستین بایت کوین موجب شد یک گروه هفت نفرِ از توسعه‌دهندگان بایت کوین، فورکی از بلاک چین بایت کوین به وجود آورده و ارز دیجیتال تازه به وجود آمده تحت عنوان بیت‌مونرو  شناسایی شد. بعد از گذشت زمانی اسم بیت‌مونرو کوتاه شده و تحت عنوان مونرو به فعالیت خود ادامه داد.
پروژه مونرو چگونه کار می‌کند؟


مثل بقیه ارزهای دیجیتال، در مونرو هم هر شخص یک آدرس عمومی دارد، که وضعیتی به‌صورت پایین دارد:
۴AfUP۸۲۷TeRZ۱cck۳tZThgZbRCEwBrpcJTkA۱LCiyFVuMH۴b۵y۵۹bKMZHGb۹y۵۸K۳gSjWDCBsB۴RkGsG

DhsmMG۵R۲qmbLeW


اموالی که به شما تعلق دارد، با آدرس عمومی شما ارتباطی ندارد


به این معنا که اگر به شخصی آدرس عمومی خود را ارائه کنید، آن شخص نمی‌تواند به‌وسیله آدرس عمومی شما متوجه شود که شما چه مقدار دارایی دارید. اما در بیت کوین با داشتن آدرس عمومی اشخاص می‌توان فهمید چه میزان دارایی در آن آدرس موجود است.
زمانی که شما بخشی از دارایی خود را به آدرس عمومی کسی می‌فرستید، اتفاقی که می‌افتد این است که شما به یک نشانی یک‌بارمصرفی که به شکل تصادفی به وجود آمده است، پول فرستاده‌اید. این به آن معنی است که در دفتر کل عرضه‌شده مونرو هیچ نشانی از اینکه پولی که فرستاده‌اید به‌وسیله گیرنده دریافت شده یا نه، موجود نیست.
بنابراین، زمانی که شما بخشی از دارایی خود را برای کسی می‌فرستید، دفتر کل عمومی پروژه مونرو نه مشخص می‌کند که این اموال از نشانی عمومی شما ارسال‌شده است و نه مشخص می‌کند که این دارایی به نشانی عمومی فرستنده فرستاده‌شده است. در مونرو، نشانی عمومی شما هیچ‌وقت در تاریخچه عمومی تراکنش‌ها ذخیره نمی‌شود. 
به‌جای آن، یک “آدرس مخفی” به شکلی ثبت می‌شود که تنها فرستنده و گیرنده توانایی تشخیص آن رادارند، میزان موردنظر منتقل‌شده است. زمانی که گیرنده تصمیم دارد ببیند که اموال به‌حساب او ارسال‌شده یا نه، لازم است تمامی تراکنش‌های ذخیره‌شده عمومی را ببیند. 

امضاهای حلقه‌ای مونرو


یکی از مسائلی که درباره ارزهای دیجیتال و تراکنش‌های انجام‌گرفته در بلاک چین همیشه مطرح می‌شود، این است که خیلی از افراد تمایل دارند منبع اصلی انجام تراکنش غیرقابل‌تشخیص باشد.
پروژه مونرو این مسئله را به‌وسیله امضاهای حلقه‌ای انجام داده است. امضاهای حلقه‌ای این مسئله را با مخلوط کردن تراکنش‌ها انجام می‌دهند.
ترکیب تراکنش‌ها به این شکل است که وقتی‌که می‌خواهید وجهی برای فردی بفرستید، فرستنده به شکل تصادفی مقداری وجه مرتبط به بقیه کاربران را هم انتخاب می‌کند تا تحت عنوان وجوه ارسالی باقی‌مانده در تراکنش او دیده شوند. ماهیت اصلی رمزنگاری امضاهای حلقه‌ای به این معنی است که هیچ فردی نمی‌تواند متوجه شود که منبع اصلی انجام تراکنش چه کسی بوده است، حتی فردی که برای نخستین بار هم آن وجه را به فرستنده فرستاده نمی‌تواند منبع اصلی تراکنش را تشخیص دهد.
یک فناوری تصاویر کلیدی که مربوط با هر امضای حلقه‌ای است این اطمینان را می‌دهد که اگرچه هیچ فردی نمی‌تواند منبع اصلی وجه منتقل‌شده در تراکنش انجام‌گرفته را متوجه شود اما اگر فرستنده تصمیم داشته باشد تا وجه خود را به شکل ناشناس دو بار بفرستد، به‌وسیله این سیستم تصاویر کلیدی به‌آسانی قابل‌تشخیص خواهد بود. بنابراین مسئله دوباره خرج کردن هم در آن به وجود نخواهد آمد.


علاوه بر آن مونرو قابلیتی را عرضه کرده که به‌وسیله آن هیچ فردی نمی‌تواند بگوید هر شخص از چه افرادی وجهی گرفته است. توسعه‌ای در مونرو به‌وسیله سیستم تراکنش‌های حلقه‌ای انجام‌گرفته که تحت عنوان رینگ‌سی‌تی شناخته می‌شود. RingCT که به معنی تراکنش‌های محرمانه حلقه‌ای است در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۷ بر روی پروژه مونرو انجام‌گرفته است.


پروژه kovri یا اینترنت مخفی در مونرو


در آخر پروژه کوری که هم‌اکنون در حال گسترش است، در حال فعالیت بر روی مخفی کردن ترافیک یا حجم اینترنتی شماست تا شبکه کنترلی توانایی نشان دادن استفاده شما شبکه مونرو را نداشته باشد. این توانایی به‌وسیله رمزنگاری همه اطلاعات ترافیکی مرتبط به مونرو و مسیردهی به آن به‌وسیله نودهای I۲P به دست می‌آید.
این نودها، پیغام شمارا بدون اینکه قابل‌دیدن باشد که داخل آن‌ها چیست، انتقال می‌دهند. آن‌ها همین‌طور نمی‌دانند که آیا مقصدی که پیغام را به آن می‌فرستند، مقصد آخر پیغام شما است یا تنها گذری است که پیغام شما قرار است ازآنجا به بقیه نقاط فرستاده شود.
مونرو یک ارز دیجیتال است که فناوری توافق جمعی آن بر طبق اثبات انجام کار است، به همین دلیل قابلیت استخراج کردن را دارد. مکانیسم اثبات انجام کار در مونرو، کریپتو‌نوت نام دارد که به‌وسیله این سازوکار، ماینرها به‌جای دریافت پاداش ایمنی شبکه را افزایش داده و تراکنش‌ها را مورد تائید قرار می‌دهند.


مهم‌ترین کاربردهای پروژه مونرو


پروژه مونرو با قصد عرضه یک سیستم پرداخت کاملاً خصوصی و مخفی، بدون ردیابی شدن و با ایمنی بالا عرضه‌شده است. ازآنجایی‌که قصد مونرو مشخص و آن عرضه یک پلتفرم پرداختی با در نظر گرفتن خصوصیات گفته‌شده است، می‌تواند انتخاب ایده آلی برای کارکردهای متفاوت باشد.
اگرچه مونرو و به شکل کلی کوین‌های خصوصی به علت ذات مخفیانه و پیگیر گریز بودنشان می‌توانند کاربردهای مضری در پول‌شویی، قاچاق مواد مخدر و ... داشته باشند، اما نباید این نکته را فراموش کرد که این اموال کاربردهای مثبت بالا و با ارزشی هم دارند.


پروژه مونرو و حفظ حریم شخصی در انجام معاملات


اشخاصی که میزان زیادی از سرمایه‌شان در ارزهای دیجیتال است، به شکل فزاینده‌ای در حال رفتن به پرایوسی کوین‌ها و به‌خصوص پروژه مونرو هستند، تا با مخفی کردن دارایی خود از تهدیدات هکرها در امان باشند و همین‌طور با خیال آسوده و بدون نگرانی‌هایی مانند مالیات دادن که هم‌اکنون در بعضی کشورها در حال بررسی برای انجام است، معاملات خود را شکل دهند.
شرکت‌هایی که در مسائل پرداختی خود بیت‌کوین را مورداستفاده قرار می‌دهند، شاید با مشکلات بسیاری روبرو شوند.
در اصلی به خاطر اینکه که همه تراکنش‌های انجام‌گرفته در ارزهای دیجیتال مشهور مثل بیت‌کوین، اتریوم و … در دفاتر کل توزیع‌شده حفظ می‌شود و هر فردی با داشتن آدرس عمومی فرد مدنظر می‌تواند همه تراکنش‌هایی که آن فرد انجام داده است را ببیند، ممکن است این مسئله برای این کمپانی‌ها پیش آید که مشتریانشان همه تراکنش‌های آن‌ها را مورد پیگیری قرار داده‌اند و بفهمند که بقیه مشتریان بابت یک محصول یا خدمات شبیه به هم چه هزینه‌ای داده‌اند.
این مسئله می‌تواند به‌وسیله مونرو حل شود، به خاطر اینکه ازآنجایی‌که تراکنش‌های انجام‌گرفته به آدرس عمومی اشخاص مربوط نمی‌شود و به‌وسیله یک نشانی یک‌بارمصرف انجام می‌گیرد، هیچ فردی قادر به دسترسی به تاریخچه تراکنش‌های شما نیست.

چالش‌ها و راهکارهای پروژه مونرو


در آغاز باید گفت که مهم‌ترین مسئله‌ای که هم پروژه مونرو و هم بقیه ارزهای دیجیتالی که با قصد حفظ کردن حریم خصوصی و قابل‌پیگیری نبود تولیدشده‌اند، با آن روبه‌رو هستند، به‌کارگیری آن‌ها در کاربردهای نادرستی مثل پول‌شویی، قاچاق مواد مخدر ،به‌کارگیری در دارک‌وب و … است. این مسائل به‌شدت موردبحث و انتقاد است و بعضی دولت‌ها مثل دولت ژاپن استفاده از این ارزها را صریحاً ممنوع اعلام کرده‌اند. اما برخی از مسائل دیگر یا همان نقاط ضعف این پروژه بر اساس داده‌هایی که از شبکه‌های اجتماعی آن گردآوری‌شده، به شرح زیر است:


مشکل نقدینگی


پیچیدگی تقریبی کد منبع باز مونرو در قیاس با بیت‌کوین و بقیه ارزهای دیجیتال، توانایی پشتیبانی از مونرو در کیف پول‌ها و صرافی‌های مختلف را آورده است. به همین علت است که نقدینگی XMR شاید به میزان ارزش اصلی پروژه و قابلیت‌هایی که دارد، نباشد.

قابلیت هارد فورک‌ها


اگرچه شبکه‌هایی که قابلیت فورک در آن‌ها موجود است، شاید بتوانند کارایی ارز دیجیتال خود را در مرور زمان بالابرده و تغییرات موردنیاز برای مقیاس‌پذیری شبکه را عرضه دهند، اما این خصوصیت همین‌طور می‌تواند موجب به وجود آمدن ارزهای دیجیتال تقلبی و کلاه‌برداری هم شود.


مقیاس‌پذیر بودن


 ممکن است متغیر بودن ابعاد بلوک‌ها در پروژه مونرو  موجب مقیاس‌پذیری بیشتر آن شود، اما خصوصیات حفظ حریم شخصی سختی که در پروتکل مونرو انجام‌شده‌ است می‌تواند در مدت طولانی باعث ایجاد مسئله در مقیاس‌پذیری آن شود.

رویدادها و اخبار تأثیرگذار روی قیمت پروژه مونرو
در ادامه عوامل و اخبار تأثیرگذار بر روی قیمت این ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم: 


۱۳ مارس ۲۰۱۹

مونرو بعد از انجام هاردفورک خود گفت که دیگر نمی‌توان با سیستم اسیک مونرو را استخراج کرد. با کنار گذاشتن سیستم اسیک از مونرو، میزان هش شبکه ۸۰ درصد پایین آمد، بااین‌وجود، این کار می‌تواند در طولانی‌مدت اثر مثبتی در پروژه مونرو داشته باشد.
این خبر نتیجه خوبی داشت و پس‌ازآنتشار آن قیمت مونرو در طی ۴ روز از تاریخ ۱۱ مارس تا ۱۴ مارس، ۸ درصد بالا رفت.

 

۹ مارس ۲۰۱۹

 

ایجاد هاردفورک بر روی این شبکه با موفقیت انجام گرفت و در این هاردفورک هیچ شاخه تازه‌ای به وجود نیامد. هاردفورک مونرو بر اساس یک برنامه از قبل مشخص‌شده هر شش ماه یک‌بار ایجاد می‌شود تا ثبات پلتفرم را تضمین کند. پس‌ازآنجام موفقیت‌آمیز این هاردفورک، قیمت مونرو بالا رفت و در طی ۶ روز ۷.۳۱ درصد رشد را در پی داشت.


۳ مارس ۲۰۱۹

پدیدار شدن یک مشکل در کیف پول مونرو، باعث ایجاد واریزهای تقلبی به صرافی‌ها می‌شد. باوجود اخبار بد انتشاریافته در سه روز پی‌درپی در تاریخ‌های ۳ و ۴ و ۵ مارس ۲۰۱۹، این اخبار نتوانستند اثر زیادی بر روی قیمت مونرو بگذارند، و قیمت آن باوجوداینکه در ۳ مارس یک کاهش چنددرصدی را پشت سر گذاشته بود ولی با جهش در سایر روزها تقریباً خود را در یک قیمت ثابت حفظ کرد.


۱۵ فوریه ۲۰۱۹

شرکت مایکروسافت بعدازآنکه کمپانی امنیت سایبری سیمانتک وجود کدهای پنهان استخراج مونرو را شناسایی کرد، ۸ برنامه را از فروشگاه خود حذف نمود.
با منتشر شدن خبر مرتبط به آلوده شدن پردازنده‌های ویندوزی به بدافزارها، ارزش مونرو طبق انتظار با یک کاهش ۱۱ درصدی روبه‌رو شد.
همکاری‌ها و پذیرندگان پروژه مونرو
در ژانویه ۲۰۱۹ خبری بر مبنای شراکت مونرو با فورت‌نایت که یک بازی آنلاین ویدیویی است که به‌وسیله اپیک گیم گسترش داده‌شده، منتشر شد. چند روز پس‌ازآن خبر حذف این ارز از ارزهای دیجیتالی که در این بازی بودند به گوش رسید اما هیچ علت قانع‌کننده‌ای برای آن موجود نبود و به گفته مدیرعامل آن، ازآنجاییکه اضافه شدن مونرو به شیوه‌های پرداخت آن‌ها به شکل تصادفی اتفاق افتاده، سریعاً اقدام به حذف آن کردند.
رقبای اصلی پروژه مونرو
از بین همه پروژه‌هایی که هم‌اکنون به‌عنوان ارزهای دیجیتال حریم خصوصی وجود دارند، پروژه‌های مونرو، دش و زدکش تحت عنوان رقبای جدی در این میدان به‌حساب می‌آیند.
پروژه مونرو و دش
دش (Dash)، زمانی طولانی است که ازنظر سهم بازار یکی از نزدیک‌ترین رقبای مونرو محسوب می‌شود. 

ویژگی‌های مخفیانه و حفظ حریم خصوصی پروژه مونرو در الگوریتم اصلی این شبکه وجود دارد و در اصل همه تراکنش‌های انجام‌گرفته در این شبکه با رعایت همه اصول مرتبط به حفظ حریم شخصی انجام می‌گیرد، اما در ارز دیجیتال دش، به‌کارگیری خصوصیات حفظ حریم شخصی و پیگیر گریز بودن آن به‌عنوان یک مسئله انتخابی است و کاربران توانایی استفاده از آن بر اساس نیازشان هر وقتی‌که می‌خواهند رادارند.
بنابراین به نظر می‌آید دش افزون بر عرضه قابلیت حفظ حریم شخصی و غیرقابل ردیابی بودن، خصوصیت تطبیق‌پذیری را هم در برنامه فعالیت خود گذاشته است.
نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول‌های متفاوت به مقدار سازگاری آن ارز مربوط است. دش توانایی نگهداری در بیشتر کیف پول‌ها، از کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل ترزور گرفته تا کیف پول‌های نرم‌افزاری مثل کوینومی را دارد. ولی مونرو از این نظر توانایی سازگاری پایین‌تری را در مقایسه با دش از خود نشان داده است و میزان کیف پول‌های با ایمنی بالایی که می‌توان در آن‌ها مونرو حفظ کرد، در مقایسه با دش خیلی کمتر است.

پروژه مونرو و زدکش


در زدکش تراکنش‌های به وجود آمده تنها درصورتی‌که فرستنده بخواهد می‌تواند به شکل خصوصی یا مخفیانه انجام گیرد، درغیر اینصورت به شکل عمومی انجام می‌گیرد. ولی در مونرو انتخابی به‌وسیله فرستنده شکل نمی‌گیرد، بلکه همه تراکنش‌های انجام‌گرفته با حفظ حریم شخصی، به شکل پنهان و غیرقابل‌پیگیری انجام میگیرند.
یکی از زمینه‌هایی که میان این دو پروژه برمبنای حریم خصوصی و پیگیر گریز باعث تفاوت می‌شود، سطح تطبیق‌پذیری این دو شبکه است. مونرو توانایی کاربرد بالاتری در مقایسه با زدکش در دارک‌وب را دارد و علت آن این است که به‌کارگیری مونرو هم‌اکنون بسیار آسان‌تر از زدکش است.

مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار پروژه مونرو


پروژه مونرو با داشتن میزان سرمایه ۱ و نیم میلیارد دلاری و بودن در جایگاه سیزدهم ارزهای دیجیتال، پیشتاز گروه کوین‌های خصوصی است.
باوجود همه انتقادهایی که درباره ارزهای دیجیتال پیگیر گریز وجود دارد، این گروه از ارزها به علت خصوصیات خاصی که در مورد ناشناس ماندن و حفظ کردن حریم شخصی ارائه می‌کنند، تابه‌حال توانسته‌اند طرفداران بالایی را جذب خود کنند و با وسیع شدن بالاتر ارزهای دیجیتال به نظر می‌رسد این گروه از ارزهای دیجیتال بیش‌ازپیش طرفدار پیداکرده‌اند و مونرو به‌عنوان رهبر این مجموعه از ارزها بتواند میزان سرمایه بالایی را جذب کند.


جمع‌بندی پروژه مونرو


پروژه مونرو تحت عنوان فورک بایت کوین، یک ارز دیجیتال پیگیر گریز، ایمن و با حفظ حریم شخصی زیاد، پیشتاز و رهبر دسته کوین‌های خصوصی است.
این ارز دیجیتال برای حفظ کردن حریم شخصی اعضای خود را از پروتکل کریپتو‌نوت و پیاده کردن امضاهای حلقه‌ای، تراکنش‌های حلقه‌ای مخفیانه و آدرس‌های پنهان استفاده می‌کند.
کاربرد اساسی مونرو در ایجاد تراکنش‌های خصوصی، ناشناس و فاقد قابلیت پیگیری است. این خصوصیات برای خیلی از مسائل تجاری که مایل‌اند داده‌های مرتبط به خریدوفروش و کسب‌وکار آن‌ها پنهان بماند، خیلی مهم است. اما با توجه به موافق نبودن دولت‌ها با کوین‌های خصوصی مانند مونرو که در میان همه کوین‌های خصوصی موجود، بالاترین سهم بازار را داشته و در جایگاه ۱۳ ام قرار دارد، باید مشاهده کرد که سرنوشت این ارزها به کجا کشیده می‌شود. 
چون قابلیتی که این کوین‌های خصوصی در مورد قابل‌پیگیری نبودن و حفظ حریم خصوصی عرضه می‌کنند می‌تواند در خیلی از مسائل مضر هم استفاده شود و کارکردهای آن می‌تواند برای دولت‌ها و جامعه مسائلی را به همراه بیاورد.


Comments
Write a comment Close