Search
US Dollar
EN
Back to all

تحلیل فاندامنتال پروژه کازماس

پروژه کازماس (Cosmos) که به «اینترنت بلاک‌چین‌ها» مشهور است با قصد و منظور برقراری تعامل میان بلاک‌چین‌ها ساخته شده است. زنجیره کازماس (cosmos) نخستین بستری است که به‌وسیله آن بقیه زنجیره‌ها و توکن‌ها می‌توانند با برقراری تعامل میان بلاک‌چینی، اطلاعات خود را تبادل کنند. مهم‌ترین هدف این پروژه درست‌کردن مشکل مقیاس‌پذیری و توانایی برقراری ارتباط میان بلاک‌چین‌ها یا به‌اصطلاح «اینترنت بلاک‌چین‌ها» است.

تاریخچه پروژه کازماس

با مجموعه آموزش های فارکس و ارز دیجیتال ارگ تجارت همراه باشید: صفحه سفید پروژه (cosmos) کازماس در تابستان ۲۰۱۶ توزیع شد. در بهار ۲۰۱۷، روند جذب سرمایه کازماس تکمیل شد. در ماه‌های اول سال ۲۰۱۹ نیز این پروژه در آخر نرم‌افزار خود را تکمیل نمود.
بایننس اعلام لیست کردن توکن پروژه (cosmos) کازماس که نام اختصاری آن اتم ATOM است را در صرافی خود را در تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۱۹ به‌صورت خبر منتشر کرد و در همان روز نیز گزارش کاملی از این پروژه در سایت خود منتشر نمود.
پیشرفت به‌دست‌آمده از مخلوط کردن اکوسیستم‌های منبع باز، اشتراک‌گذاری فایل‌ها به طور عدم تمرکز و پیدایش ارزهای دیجیتال ما را به این مسئله رساند که پروتکل‌های اینترنت دارای عدم تمرکز هم توانایی استفاده برای بهترشدن زیرساخت‌های اقتصادی را دارند.
عملکردهای بلاک‌چین مخصوصی مثل بیت کوین، زی‌کش و پلتفرم‌های معاملات هوشمند مثل اتریوم با برنامه‌های کاربردی عرضه شده‌ی بسیاری مانند آگر و دائو تا به حال در این بخش دیده شده است.

بااین‌وجود، این بلاک‌چین‌ها دارای نقطه‌ضعف‌هایی نیز هستند که شامل ناکارآمدی به علت مصرف نیرو بسیار بالا، عملکرد بد و … می‌شود.
شبکه لایتنینگ یکی از پاسخ‌هایی است که می‌تواند به مقیاس‌پذیری میزان تراکنش‌های بیت کوین یاری دهد و گزینه بسیار خوبی برای پرداخت‌های کم و پرداخت‌هایی که به حریم خصوصی ایمن و بالا نیاز دارند، باشد. اما این راه‌حل هم برای درخواست‌های کلی مقیاس‌پذیری نمی‌تواند مؤثر واقع شود.
یک راه‌حل مناسب برای پاسخ به مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین این است که توانایی تعامل و همکاری تعدادی از بلاک‌چین‌ها را به شکل موازی و به‌صورت هم‌زمان، مشروط به این که هرکدام خصوصیات امنیتی خود را حفظ کنند، آماده شود. این مسئله برای پروژه‌هایی با بلاک‌چین مبتنی بر اثبات انجام فعالیت حتی اگر غیرممکن نباشد، کار بسیار دشواری خواهد بود.
یکی از پروژه‌هایی که با قصد حل و پاسخ به این مسئله ساخته شده است، پروژه کازماس است. این پروژه یک معماری شبکه بلاک‌چینی جدید دارد که همه این مسائل را حل می‌کند.
کازماس شبکه‌ای از بلاک‌چین‌های دارای استقلال عمل است که به هرکدام آن‌ها ناحیه می‌گویند. این نواحی به‌وسیله پروتکل تندرمینت پشتیبانی می‌شوند که یک مکانیسم اجماع با کارکرد بالا را فراهم می‌کند.
کازماس و تندرمینت (Tendermint) پروژه‌های بسیاری را به‌وسیله اکوسیستم خود درست کرده‌اند.
بررسی عوامل بنیادین مؤثر در قیمت پروژه کازماس
پروتکل تعامل میان بلاک‌چین‌ها یا IBC، پروتکلی است که به دو بلاک‌چین کاملاً متفاوت اجازه می‌دهد تا بتوانند توکن‌هایی را میان خودشان معامله کنند.
در آخر باتوجه‌به این اندیشه، چطور می‌توان شبکه‌ای از بلاک‌چین‌های متفاوت که بتوانند باهم در تعامل باشند، درست کرد؟

یک راه این است که هر بلاک‌چین با بلاک‌چین متفاوت در شبکه به‌وسیله ارتباطات کاملاً مستقیم پروتکل IBC اتصال پیدا کند.
برای حل مشکل زیادشدن میزان اتصالات شبکه که در اینجا اتفاق میفتد، پروژه (cosmos) کازماس یک ساختار چند قسمتی با دو بخش بلاک‌چینی ارائه کرده است: هاب‌ها و ناحیه‌ها.
ناحیه‌ها، بلاک‌چین‌های ناهمگون به شکل معمول هستند و هاب‌ها، بلاک‌چین‌هایی هستند که برای تعامل ناحیه‌ها یا به هم تولید شده‌اند. هنگامی که یک ناحیه یک پروتکل تعامل میان بلاک‌چینی با یک هاب را درست می‌کند، این ناحیه به‌صورت خودکار می‌تواند به هر ناحیه دیگری که به آن هاب اتصال پیدا کرده است، دسترسی پیدا کند. در نتیجه، هر ناحیه تنها نیاز دارد که میزان محدودی اتصال با یک دسته محدودی از هاب‌ها برقرار کند.
کازماس هاب یک بلاک‌چین عمومی بر مبنای ثبات اموال یا سهام است که توکن آن ATOM نام دارد، ولی کارمزدهای واریزها و برداشت‌ها در شبکه کازماس به‌وسیله چندین توکن قابلیت پرداخت دارند.

مهم‌ترین کاربردهای پروژه کازماس

• صرافی توزیع شده
همان‌طور که بیت کوین با دارابودن یک دفتر کل توزیع شده، امنیتش در مقایسه با سیستم‌های مالی سنتی بسیار بالاتر رفت، می‌توان ریسک آسیب صرافی‌ها را با قراردادن آنها بر بستر بلاک‌چین نسبت به هک شدن و دست‌کاری‌های داخلی و خارجی بسیار پایین آورد. به این‌گونه صرافی‌ها، صرافی توزیع شده یا دارای عدم تمرکز می‌گویند. با استفاده از پروژه کازماس می‌توانید صرافی‌های توزیع شده راه بیندازید. میزان انجام برداشت‌ها و واریزها و معاملات و همین‌طور میزان زمان انجام تراکنش در این صرافی‌ها کاملاً یکسان است.

کاربرها می‌توانند سفارش‌های محصور خود را نهایی کنند که این سفارش‌ها بدون نیاز به آنلاین بودن هر دو طرف معامله قابل انجام است.
• ایجاد ارتباط میان بقیه بلاک‌چین‌ها
یک ناحیه مجاز توانایی عمل به‌عنوان یک منبع برای یک توکن با قابلیت انتقال از بقیه بلاک‌چین‌ها را داراست.
• ارائه مقیاس‌پذیری بهینه‌تر برای اتریوم
مسئله مقیاس‌پذیری تاکنون یک مسئله تمام نشده در اتریوم بوده است. هم اکنون، نودهای اتریوم به پردازش هر تراکنشی پرداخته و همین‌طور همه وضعیت‌های مرتبط با تراکنش‌های انجام شده را در خود حفظ می‌کنند.
ازآنجایی‌که تندرمینت می‌تواند باعث بهترشدن سرعت بلوک‌ها در مقایسه با پروتکل اثبات انجام کار در اتریوم شود، ناحیه‌های ماشین مجازی اتریوم به‌وسیله مکانیسم اجماع تندرمینت گسترش‌یافته و تراکنش‌ها و معاملات بر روی بلاک‌چین اتریوم در این حالت انجام می‌شود که می‌تواند کارکرد بهتری را در مقایسه با بلاک‌چین‌های اتریوم ارائه دهد.
چالش‌ها و راهکارهای پروژه کازماس
اصلی‌ترین هدف پروژه (cosmos) کازماس عرضه پلتفرمی برای ممکن ساختن برقراری تعامل میان بلاک‌چین‌های مختلف شاید بتوان گفت حتی بلاک‌چین‌هایی با مکانیسم اجماع متفاوت است.
بااین‌وجود تا به امروز این مسئله به‌وسیله این پروژه تحقق‌نیافته و طبق محتوایی که به‌عنوان نقشه راه در وب‌سایت کازماس عرضه شده تا وقتی که اشخاصی که مسئولیت اعتبارسنجی این پروژه را بر عهده دارند به شکل رسمی برای فعال‌سازی پروتکل تعامل میان بلاک‌چین‌ها IBC رأی ندهند، این پروتکل فعال نخواهد شد.

ازآنجایی‌که توسعه دهندگان این گروه مستندات و علل لازم مبتنی بر ارائه پروتکل IBC را عرضه کرده و از سوی دیگر به همه برنامه‌هایی که از قبل توسط این گروه مطرح شده بود، عمل کرده‌اند، می‌توان تا میزان زیادی مطمئن بود که فعال‌سازی این پروتکل به‌وسیله گروه توسعه‌دهندگان کازماس تحقق میابد، اما در باره زمان تحقق آن فعلاً نمی‌توان هیچ ایده‌ای داد.

برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو پروژه کازماس

از مسائل حائز اهمیت موقع بررسی پروژه‌ها توجه نمودن به نقشه راه و اهدافی است که یک تیم برای پروژه خود رسم کرده است.
با رفتن به وب‌سایت پروژه کازماس توانایی دسترسی کامل هم به برنامه‌ها و نقشه راه در قبل و هم به نقشه راهی که این پروژه برای آینده تعریف کرده؛ داده شده است. این پروژه درباره تحقق وعده‌ها و برنامه‌های خود بسیار پیشرفت داشته و به همه برنامه‌ها و اهدافی که قبلاً برای خود ترسیم کرده بود، در زمان گفته شده آن رسیده است.
همکاری‌ها و پذیرندگان پروژه کازماس
کازماس تابه‌حال میزبان پروژه‌های متفاوتی بوده که از مهم‌ترین آنها باید به صرافی بایننس اشاره نمود. بایننس برای افتتاح صرافی غیرمتمرکز DEX خود از پروژه کازماس بهره برده است.
علاوه بر بایننس، کازماس در بقیه قسمت‌های مختلف نیز همکاری‌هایی کرده است که موارد زیر نمونه‌هایی از آن هستند:
کازماس در بخش پلتفرم‌هایی که می‌توان آنها را به‌عنوان زمینه‌ساز در نظر داشت، با پلتفرم سنتینل (Sentinel) همکاری داشته است.
در بخش شبکه‌های اجتماعی با پلتفرم لینو نتورک (Lino Network) همکاری وسیعی داشته است.
همچنین در بخش ارائه کردن ارز دیجیتال دارای ثبات هم کازماس با ارز دیجیتال مناسبی با اسم Terra همکاری داشته است. در بخش پروژه ارائه‌دهنده بازی، این پلتفرم با Loom همکاری کرده است. و در آخر دررابطه‌با سازمان‌هایی که در حوزه بلاک‌چین سرمایه‌گذار هستند، کازماس با پلتفرم IRISnet همکاری داشته است.
رقبای اصلی پروژه کازماس
توانایی ارائه تعامل میان بلاک‌چین‌های متفاوت به‌عنوان یکی از مسائل مهمی است که هم اکنون در بخش کارکردهای پلتفرم‌هایی که بر مبنای بلاک‌چین هستند؛ مطرح می‌شود و پروژه‌های زیادی عملکرد اصلی خود را بر روی گسترش این قابلیت گذاشته‌اند.
از بین همه پروژه‌هایی که بر روی تعامل میان همه بلاک‌چین‌ها با هر مدل مکانیسم اجماعی هستند کار می‌کنند، پروژه کازماس به‌عنوان یکی از پروژه‌های بسیار کوشا در این بخش جدیداً به‌شدت مطرح شده است.
پروژه‌هایی که می‌توان آنها را به‌خاطر مقاصد و برنامه‌های دارای اشتراک رقیب این پروژه در نظر گرفت، در زیر نام‌برده‌شده‌اند: پلتفرم‌های آیون، آرک آیکون، وان‌چین، کاردانو، فیوژن، لامدن، کومودو، بلاک‌نت، پلکادات، وان‌لجر، بلاک‌کلیدر.

تمامی این پروژه‌ها توانایی درنظرگرفتن به‌عنوان رقیبی برای این پروژه را دارند که مقصد و برنامه مشترک تمام آن‌ها تلاش برای درست‌کردن مسئله تعامل میان بلاک‌چین‌های متفاوت و در آخر درست‌کردن مسئله مقیاس‌پذیری در بلاک‌چین‌ها است.

دشوار است که بگوییم کدام‌یک از این پروژه‌ها در تحقق برقراری تعامل میان زنجیره‌های متفاوت موفق می‌شوند چون موفقیت در این برنامه به‌شدت به مقدار پذیرش، مؤثر بودن شبکه و عرضه یک محصول نهایی به‌وسیله این پروژه‌ها بستگی دارد.
در ادامة مطلب یک نگاه کلی بر روی مهم‌ترین این پروژه‌ها خواهیم داشت.

پروژه پلکادات

از پروژه‌های معروف و فعال در بخش عرضه پلتفرمی برای امکان تعامل میان بلاک‌چین‌ها یا به‌اصطلاح اینترنت بلاک‌چین‌ها، این پروژه است.
این پروژه به‌وسیله گاوین وود (Gavin Wood) که یکی از اعضای مؤسس اتریوم بود، تولید شده است. این پروژه توجه بالایی بر روی قابلیت منتقل نمودن اطلاعات مرتبط به قراردادهای هوشمند از یک بلاک‌چین به سایر بلاک‌چین‌ها داشته باشد.

پروژه کازماس و پلکادات

باتوجه‌به برنامه مشترکی که این دو پروژه قصد رسیدن به آن را دارند، یعنی عرضه پلتفرمی برای امکان تعامل میان بلاک‌چین‌های متفاوت، به بررسی فرق‌های این دو پروژه می‌پردازیم:
امنیت محلی در مقابل امنیت جهانی
پروژه‌های کازماس و پلکادات دو نوع امنیتی کاملاً متفاوت دارند. مدل مورداستفاده در پلکادات به شکل زیر است:
زنجیره‌های جانبی، بلاک‌چین‌هایی هستند که در بستر شبکه پلکادات در حال فعالیت هستند. این زنجیره‌ها دارای قوانین معلوم و سازندگان بلوک محلی (Collator) مرتبط با خود هستند. هر زنجیره جانبی به شکل مستقل عمل می‌کند. در این شبکه، تمام زنجیره‌های جانبی به‌عنوان یک زیرمجموعه از زنجیره تقویتی در حال فعالیت هستند. با استفاده از این مدل یک مدل امنیت اشتراکی ایجاد می‌شود که تمام زنجیره‌ها از آن بهره می‌برند.
اما ساختار پروژه کازماس کاملاً فرق می‌کند. در این شبکه، به‌جای به‌کاربردن یک مدل محلی برای به‌وجودآوردن امنیت، هر بلاک‌چینی دارای استقلال است و خودش به طور مستقل امنیت خودش را به وجود می‌آورد.

بلاک‌نت

پروژه بلاک‌نت یک صرافی دارای عدم تمرکز را به‌عنوان راه‌حلی برای تعاملات میان زنجیره‌های مختلف، ارائه داده است. چهاربخش اساسی در یک صرافی دارای عدم تمرکز عبارت‌اند از: قسمت سپرده‌ها، سفارش، انطباق دادن سفارش‌ها و ردوبدل توکن‌ها.

آیون

آیون هم به‌عنوان یک بلاک‌چین چند زنجیره‌ای مشهور است که با برنامه عرضه مقیاس‌پذیری، حریم خصوصی و تعامل میان بلاک‌چین‌ها ساخته شده است. مقصود از این پروژه، عرضة شبکه‌ای از بلاک‌چین‌های مخلوط شده است که به هر بلاک‌چینی این امکان را می‌دهد که به‌وسیله یک شبکه با بقیه بلاک‌چین‌ها تعامل و امکان انجام‌دادن تراکنش و معاملات را داشته باشد.

رویدادها و اخبار تاثیرگذار روی قیمت کازماس
مهم‌ترین رویدادی که موجب رشد زیاد مارکت کپ و به همراه آن قیمت توکن این پلتفرم یعنی اتم (ATOM) شد، تأیید خبر لیست شدن آن در صرافی بایننس به‌وسیله مدیرعامل این صرافی بود.

۲۷ مارس ۲۰۱۹
با تأیید لیست شدن توکن پروژه کازماس در صرافی بایننس به‌وسیله مدیرعامل این صرافی، قیمت آن یک افزایش ۵۴ درصدی را در مدت یک روز تجربه کرد.
۹ می ۲۰۱۹
کیف پول مخصوص بایننس، گفت که از توکن پلتفرم کازماس، یعنی اتم (ATOM) پشتیبانی به عمل می‌آورد.
۲۹ می ۲۰۱۹
پروژه سنتینال (Sentinal) با شبکه کازماس اعلام همکاری نمود.
با منتشر شدن این خبر، ارزش توکن شبکه کازماس، اتم، در طی یک روز رشد ۴۰ درصدی را تجربه کرد.
شبکه‌های اجتماعی پروژه کازماس
یکی دیگر از مسائلی که می‌تواند برای پلتفرم‌ها مورد بررسی قرار گیرد، موقعیت طرف‌داران و کاربران آن در جامعه است. اگرچه فعالیت جوامع و کامیونیتی‌های یک پروژه باعث نمی‌شود تا مهر تأییدی برای خوب بودن پروژه محسوب شود، اما می‌تواند نشانگر جلب‌توجه و مقبولیت در بین جامعة گسترده‌ای از کاربران باشد که مخصوصاً برای پروژه‌هایی که شبکه یا خدماتی کاربردی عرضه می‌کنند می‌تواند مسئله بسیار مهمی به‌حساب آید.
ازاین‌رو شبکه‌های اجتماعی و جوامع متفاوت این پروژه را بررسی می‌کنیم:
توییتر پروژه کازماس
میزان دنبال‌کننده‌ها: ۲۳ هزار
لینکدین کازماس

میزان دنبال‌کننده‌ها: ۱,۱۷۰
ردیت پروژه کازماس
میزان اعضا: ۳,۹۰۰
کانال یوتیوب کازماس
میزان دنبال‌کننده‌ها: ۱,۰۴۰
مارکت کپ یا ارزش کل بازار پروژه کازماس
پروژه کازماس سرمایه‌ای ۷۰۰ میلیون دلاری دارد که این مسئله موجب می‌شود تا در جایگاه ۱۹ ام در بین ارزهای دیجیتال قرار بگیرد.
این پلتفرم که طبق گفته‌های مدیرعامل بایننس با وجود همه پتانسیل‌ها و مسائل مثبتی که دارد خواستار لیست شدن در هیچ صرافی معتبری نبود، با منتشر شدن خبر لیست شدن کازماس در صرافی بایننس، میزان سرمایه موجود در آن در طی ۱ روز، ۵۰ درصد رشد داشت.
قرارگرفتن در میان ۲۰ ارز دیجیتال مهم از نظر میزان سرمایه، آن هم در وضعیتی که هنوز کاربرد آن به قسمت اجرایی نرسیده است، نشان‌دهنده ویژگی‌های مثبت این پروژه و همچنین محبوبیت آن در میان طرف‌داران جهان کریپتو دارد.
حجم معاملات پروژه کازماس
برای داشتن دید مناسب‌تر در مقایسه میزان معاملات روزانة انجام‌گرفته به‌وسیله توکن اتم (ATOM)، می‌توانیم به‌وسیله تاریخچه میزان معاملات شبانه‌روزی آن در یک ماه گذشته که در وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ قرار دارد، میانگین آن را در یک ماه اخیر می‌سنجیم.
حجم معاملات روزانه توکن اتم در مدت یک ماه
بازه تغییرات میزان معاملات در پروژه کازماس از زمان ۱۷ ژوئن تا ۱۶ جولای در بازه گسترده‌ای بوده است که این مسئله را می‌توان به این شکل تحلیل کرد که در این مدت‌زمان یک‌ماهه، اتفاقات با اهمیتی در این پروژه به وقوع پیوسته که موجب شده در روزهایی کار سرمایه‌گذاران این پلتفرم به‌شدت رشد پیدا کند و از ۵۳ میلیون دلار تا ۲۴۴ میلیون دلار در حال تغییر است.

جمع‌بندی پروژه کازماس

کازماس شبکه‌ای است که با قصد عرضه پلتفرمی برای تعامل میان بلاک‌چین‌های متفاوت یا همان اینترنت بلاک‌چین‌ها، تولید شده است.
از نقاط مهم این شبکه می‌توان به سابقه کارگروه پشتیبان آن در این بخش اشاره کرد که در مورد طرح نخستین الگوریتم آن از سال ۲۰۱۴ سخن به میان آمده بود. همین‌طور فناوری و الگوریتم عرضه شده به‌وسیله کازماس در پروژه‌های زیادی استفاده شده که از جمله این پروژه‌ها می‌توان اشاره به راه‌اندازی صرافی دارای عدم تمرکز بایننس کرد.
اما لزوم اهمیت تعامل میان بلاک‌چین‌های متفاوت باعث شده، میزان پروژه‌هایی که با این مقصود ساخته شده‌اند، بالا رود و در نتیجه مسابقه و رقابت در این بخش افزایش یابد.
همان‌طور که گفته شد پروژه (cosmos) کازماس شبکه اساسی و خیلی از برنامه‌های خود را هنوز به مرحله اجرا نرسانده و بر اساس نقشه راهی که عرضه کرده زمان اجرای آن معلوم نیست، باید انتظار کشید و دید که این شبکه به مدام سمت خواهد رفت و تا چه میزان توانایی تحقق وعده‌های خود را به‌صورت موفق خواهد داشت.

Comments
Write a comment Close